به دستوراستاندارخوزستان،  مرزهای ایران و عراق بسته شد 

قاسم سلیمانی دشتکی،  استاندار خوزستان دستور بسته شدن مرزهای ایران و عراق را به علت شیوع گسترده کرونا در این استان صادر کرد و گفت: ورود گونه جهش‌یافته ویروس از عراق وارد ایران می شود .

استاندار خوزستان، با تاکید بر اینکه ویروس جهش‌یافته بسیار خطرناک است، اعلام کرد که باید با قدرت و بر اساس رویکرد مردم‌محور، دستورالعمل‌ها و محدودیت‌ها اجرا شوند و همه موظف به اجرای آن هستند و اگر دستگاهی از اجرای مصوبات ستاد خودداری کند، من اولین شاکی هستم.

پیشتر نیز مقام‌های وزارت بهداشت، منشا شیوع ویروس جهش‌یافته در ایران را گونه مشاهده شده در بریتانیا معرفی کرده‌اند اما قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان، گفت که «براساس گزارش‌ها و بررسی‌های صورت گرفته ورود گونه جهش‌یافته کرونا از عراق بوده است هرچند ممکن است ریشه آن از کشور دیگری باشد».

وی افزود که به همین دلیل دستور انسداد مرز صادر شده و از روز شنبه به مدت یک هفته مرزهای شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته می‌شود تا امکانات تست سریع و قرنطینه موقت چند ساعته برای گرفتن نتیجه تست در محل این دو مرز با رعایت استانداردها و به شیوه مطلوب گسیل و مستقر شود. سلیمانی دشتکی گفت که تردد بارها از این دو مرز آزاد است.

پیشتر نیز سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز گذشته (چهارشنبه)  با انتشار بیانیه ای  به وزیر کشور خواستار مسدود شدن همه مرزهای ورودی و خروجی استان خوزستان به عراق تا اطلاع ثانوی شده بود.

وی  دلیل این درخواست را شیوع ویروس جهش یافته کرونا در خوزستان و افزایش موارد ابتلا عنوان کرد.

سلیمانی دشتکی اضافه کرد که در موج جدید کرونا، ابتلای جوانان افزایش یافته است و افراد دارای بیماری زمینه‌ای، مادران باردار و شیرده و افراد مسن بیشترین درصد مرگ و میر را تشکیل می‌دهند.

استاندار خوزستان همچنین گفت که تا وقتی کرونا شایع است، مراسم عزا و عروسی و آیین‌های مختلف که با تجمع برگزار می‌شود، باید متوقف شوند و برای توجیه خانواده‌ها، نیروی انتظامی و دادستانی آن‌ها را دعوت کنند.

همزمان فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، نیز خبر داد که با قرمز شدن وضعیت دو شهر خرمشهر و رامهرمز، شمار شهرهای با وضعیت قرمز در این استان به ۱۱ شهر افزایش یافته است.

وی گفت که شهرستان‌های اهواز، آبادان، دزفول، شوشتر، خرمشهر، رامهرمز، شادگان، هویزه، کارون، دشت آزادگان و ماهشهر اکنون به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت  قرمز قرار دارند که این موضوع بسیار نگران کننده است.