به دستور پرزیدنت ترامپ نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف شد

شورای حاکمیت سودان با انتشار بیانیه ای خبرداد که پرزیدنت ترامپ ، دستوری را امضا کرده که به موجب آن، نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم برداشته شد. عبدالله حمدوک نخست‌وزیر سودان گفت: «ما موفقیت امروز را به مردم خود تبریک می‌گوئیم و ما با هم قادر به خلق معجزه‌ها هستیم.

در متن این بیانیه آمده ‌است: «این یک روز تاریخی برای سودان و انقلاب پر افتخار آن می‌باشد».

پرزیدنت ترامپ در توئیت خود در این باره نوشت: «دولت جدید سودان که پیشرفت‌های بزرگی را رقم می‌زند، با پرداخت ۳۳۵ میلیون دلار به قربانیان تروریسم و خانواده‌های آنها موافقت کرده ‌است».

ترامپ گفته است : «به محض پرداخت این مبلغ، نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم، خط خواهد خورد. سرانجام عدالت برای مردم آمریکا متحقق گردید و گامی بزرگ نیز از سوی سودان برداشته شد».

خانم هبه محمد علی وزیر دارایی سودان به العربیه الحدث تأکید کرد که خارطوم، کار تحویل مبلغ ۳۳۵ میلیون دلار غرامت را به قربانیان آمریکایی تروریسم و خانواده آنها در ازای برداشته شدن نام سودان از فهرست تروریسم آغاز کرده ‌است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز روز گذشته (ادینه)  با عبدالله حمدوک نخست‌وزیر سودان به شکل تلفنی در مورد گام‌های مربوط به برداشتن نام این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم مذاکره کرد و از تلاش‌های او در بهبود روابط با اسرائیل نیز ستایش کرد.

پمپئو دراین  گفت‌وگوی تلفنی گفت که طرفین از تعهد ترامپ نسبت به گام برداشتن در روند حذف نام سودان از این فهرست استقبال کردند.

حمدوک بیشتر در ارتباط با اعلام آمادگی آمریکا برای حذف نام سودان از لیست تروریسم گفت: «از زمانی که مسئولیت خود را برعهده گرفتیم، کار مذاکرات جدی با دولت آمریکا را آغاز کردیم. دستاورد امروز ما، راه بازگشت ما به جامعه جهانی را هموار می‌کند.»

به گفته وی «حذف نام سودان از این فهرست، راه را بر معاف‌کردن سودان از بدهی‌های خارجی ۶۰ میلیارد دلاری خود هموار می‌سازد. تحریم‌ها ما را از سرمایه‌گذاری‌ها و فناوری محروم ساخت. راه طولانی در پیش داریم و نیازمند برنامه‌ریزی جدی هستیم.»

حمدوک افزود: «ما موفقیت امروز را که راهی است برای پیشرفت کشور به مردم خود تبریک می‌گوئیم و ما با هم قادر به خلق معجزه‌ها هستیم.»