به دستور کمیته فیلترینگ،  پیام‌رسان سیگنال از مارکت های ایران حذف شد

پیام‌رسان سیگنال که در روزهای اخیر و پس از تغییر سیاست واتس‌اپ در مورد حریم خصوصی، مورد استقبال کاربران از جمله کاربران ایرانی قرار گرفته بود، از مارکت‌های ایران حذف شد.

حکومت دلیل حذف سیگنال، را دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه یا همان کارگروه فیلترینگ عنوان کرده است.

اقدام نهادهای حکومتی در حذف پیام رسان سیگنال از مارکت‌های ایران و ایجاد محدودیت در دسترسی کاربران ایرانی به آن، در حالی انجام شده است که رژیم ایران  تاکنون اغلب پیام‌رسان‌ها چون تلگرام و شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر و فیسبوک را فیلتر کرده است.

به گزارش شبکه های اجتماعی ، پس از حذف پیام‌رسان سیگنال از مارکت‌های ایران از جمله کافه بازار و مایکت، کاربران ایرانی به هنگام تلاش برای دسترسی و دانلود آن با این پیام مواجه شدند که «این اپلیکیشن به دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از حالت انتشار خارج شده است».

یادآور می شود که واتس‌اپ در اواسط دی ماه سال جاری  اعلام کرد که قصد دارد با هدف کمک به افزایش درآمدزایی بیشتر فیسبوک و همچنین تبلیغات بیشتر کسب‌وکارها، به‌روزرسانی‌های جدیدی را اعمال کند. پس از اعلام این تغییرات از سوی واتس‌اپ، بسیاری از کاربران در جهان از جمله در ایران طی روزهای گذشته در پیام‌رسان “سیگنال” حساب کاربری ایجاد کرده‌اند.

شماری از کاربران ایرانی در این باره نوشته اند که هدف از این اقدام آن است که «شمار کاربران ایرانی عضو سیگنال بالا نرود و تبدیل به یک تلگرام دیگر نشود».

روزنامه همشهری نیز هفته گذشته  به استناد سخنان و تاکید مجتبی رضاخواه و محمدصالح جوکار، دو نماینده مجلس، درباره ایجاد محدودیت بیشتر برای رسانه‌های اجتماعی خارجی، گزارش داد که “گروهی خاص” اجرای “«طرح بدل فیلترینگ برای اینستاگرام” و فیلتر این رسانه اجتماعی با روشی جدید را دنبال می‌کنند.

این روزنامه نوشت که گروهی از نمایندگان و دستگاه‌های حکومتی در “طرح بدل فیلترینگ برای اینستاگرام” قصد دارند با محدودیت پهنای باند رسانه‌‌های اجتماعی خارجی، دسترسی کاربران به اینستاگرام را سخت کنند.

فیلترینگ گسترده شبکه‌های برخط و شبکه‌های اجتماعی در ایران درحالی صورت می‌گیرد که مقام‌های مختلف حکومتی از علی خامنه‌ای تا روسای سه قوه، وزرا، فرماندهان سپاه پاسداران و حتی مدیران وزارت ارتباطات و مدیران مجری فیلترینگ خودشان در این شبکه‌ها و از جمله توییتر حضور دارند.

محمدتقی نقدعلی، نماینده مجلس ، روز گذشته(پنجشنبه) گفته بود  که «ورود مسئولان به شبکه‌های اجتماعی در راستای اهداف نظام است».

او افزوده است که  همان طور که «در یک خانواده محدودیت برای تمام اعضا یکسان نیست، فیلترینگ برای مقام‌های حکومتی و مردم یکسان نیست، چون پدر خانواده رمز کارت بانکی خودش را در اختیار فرزند خردسالش قرار نمی‌دهد اما امکان دارد که همسر خانواده یا فرزند بالغ و بزرگتر خانواده این رمز بانکی را در اختیار داشته باشند».