به دنبال اغتشاشات هفتگی در غزه، جوانان فلسطینی در صحن الاقصی نیز به آشوب دست زدند

در همان حال که اغتشاشات روز جمعه در خط مرزی غزه با اسرائیل ادامه یافت، در صحن مساجد الاقصی و عمر در شرق اورشلیم نیز درگیری هایی رخ داد که موجب بازداشت حدود بیست تن از اغتشاشگران عرب گردید. مقامات فلسطینی در غزه نیز اعلام کردند که در جریان کشاکش روز گذشته با سربازان اسرائیلی، دو تن فلسطینی کشته شده اند.

اکنون حدود دو ماه است که حماس و دیگر گروه های ترور فلسطینی در غزه، روزهای آدینه، پس از نماز جمعه، در نزدیکی خط مرزی اسرائیل گرد می آیند و به آشوب دست می زنند.

در صحن مساجد الاقصی و عمر، در ماه های اخیر آرامش نسبی برقرار بوده، ولی روز گذشته در پایان نماز جمعه، گروه هایی از جوانان به تظاهرات خشونت بار دست زدند. چهار تن از ماموران انتظامی اسرائیل به طور سطحی زخمی شدند و ۲۴ تن از تظاهرکنندگان بازداشت گردیدند..

سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام داشت که روز گذشته حدود هفت هزار نفر از اهالی نوار غزه، در کنار جدار امنیتی گرد آمدند و به اغتشاش پرداختند. آن ها به سوی سربازان اسرائیلی سنگ پرتاب می کردند و لاستیک آتش رده بودند تا گاز اشک آور تاثیرگذار نباشد.

همچنین تعداد زیادی از تظاهرکنندگان عکس های بزرگ جوان تروریست فلسطینی را به روی دست حمل می کردند که هفته پیش با رخنه یابی به یک آبادی اسرائیلی نشین در کرانه باختری، یک مرد اسرائیلی را با ضربات چاقو از پای درآورد و خود با شلیک گلوله از سوی فرد سومی که مورد حمله قرار گرفت هلاک شد.

ادامه اغتشاشات و احتمال کشیده شدن آن از غزه به کرانه باختری، موجب شده که مقامات امور سیاسی و امنیتی اسرائیل به رایزنی هایی برای مقابله با آن بپردازند. اویگدور لیبرمن وزیر دفاع پیشتر گفته است که اگر امنیت اسرائیلیان ساکن آبادی های پیرامون غزه به خطر افتد، هرج و مرج در غزه شدت خواهد گرفت.

لیبرمن گفت که سازمان های ترور فلسطینی در غزه، با کمک مالی سخاوتمندانه حکومت ایران، مبلغ ۲۷۰ میلیون دلار را به برنامه های موشکی و راکنی و تولید ریز پهبادها اختصاص داده اند و اکنون دست گدایی به سوی دنیا درازا می کنند که برای بازسازی غزه به آن ها یاری برسانند.

وزیر دفاع گفت که باید وضعی به وجود آید که اگر اهالی اسرائیلی خواب راحت ندارند، خواب از چشمان سران سازمان های ترور در غزه نیز ربوده شود.

بسیاری از کارشناسان نظامی اسرائیل، در هفته های اخیر می گویند که با توجه به ادامه آشوب و تعرض از غزه، احتمال می رود که جنگ تازه ای با حماس در راه باشد. اویگدور لیبرمن در جریان جنگ های پیشین نیز گفته بود که عملیات مسلحانه، باید تا هنگام ریشه کن شدن کامل سازمان های ترور در غزه ادامه یابد.