به دنبال افشاگری مازیار ابراهیمی، وزیر اطلاعات رژیم قول داد درباره “ترور دانشمندان” توضیح دهد

مازیار ابراهیمی

وزارت اطلاعات در حکومت ایران قول داد که به زودی درباره ماجراهای سال های اخیر که “قتل دانشمندان اتمی” نامیده شده است، توضیح خواهد داد. چند تن افرادی که دانشمندان هسته ای ایران نامیده شدند، در دو دهه اخیر مورد سوءقصد جانی قرار گرفته و برخی از آن ها کشته شده اند. حکومت ایران طبق معمول ادعا کرده است که این عملیات کار اسرائیل بوده است. ولی اکنون وزیر اطلاعات قول می دهد که اطلاعات موثق تری در این باره منتشر سازد.

این وعده وزارت اطلاعات، به دنبال جنجالی است که با خروج مازیار ابراهیمی از ایران و افشاگری های روزهای اخیر او در آلمان به راه افتاد.

تلویزیون فارسی زبان بی بی سی دو روز پیش مصاحبه ای را با مازیار ابراهیمی در مورد چگونگی خروج او از ایران انتشار داد که جنجال بزرگی برانگیخت و موجب این واکنش وزارت اطلاعات شد. ابراهیمی که به حبس ابد محکوم شده بود، ولی توانست از ایران خارج شود و خود را به اروپا برساند، در این مصاحبه گفته است که آن چه اعترافات تلویزیونی او نامیده می شود و از تلویزیون حکومت ایران پخش شد، مطالبی بوده که زیر شکنجه های شدید به او دیکته شده بود و هیچیک از آنها واقعیت ندارد.

این به ظاهر “اعترافات” مازیار، تابستان هفت سال پیش از تلویزیون حکومت ایران پخش شد تا بازداشت و حبس ابد او، و همچنین محکومیت شمار دیگری از افراد با همین اتهام، موجه جلوه داده شود

دو سال پس از پخش این به اصطلاح اعترافات تلویزیونی بود که مازیار ابراهیمی از زندان آزاد شد و چندی پیش توانست ایران را ترک گوید و خود را به آلمان برساند.

شمار متهمانی که به همین ادعا به زندان افتاده بودند یازده تن بود که همه آن ها نیز به تدریج آزادی خود را بازیافتند. این واقعیت نشان داد که همه اتهامات بی اساس بوده است. ولی مشخص نشده که چرا وزارت اطلاعات ادعای قتل “دانشمندان اتمی” را به آن ها نسبت داده و آن ها را عامل موساد اسرائیل معرفی کرده و به زندان انداخته بود.

اکنون وزیر اطلاعات قول می دهد که در این باره در یک برنامه تلویزیونی به ادای توضیحات بپردازد.

در اوائل افشای فعالیت اتمی رژیم ایران، و به عبارت دقیق تر از سال ۱۳۸۸ به بعد، چند تن افرادی که با امور اتمی ارتباط داشتند هدف قرار گرفتند و اسرائیل این رویدادها را متوجه اسرائیل ساخت.

نام های سه تن از افراد ترور شده از این قرار بود: مسعود علی محمدی، محمد شهریاری و داریوش رضایی نژاد که همگی در جریان سوءقصدها جان باختند. ولی فرد چهارم به نام فریدون عباسی دوانی، جان سالم به در برد و بعدها به ریاست برنامه های اتمی رژیم منصوب شد.

علت واقعی قتل هیچیک از آنان تا کنون روشن نشده است، به ویژه آن که برخی از افرادی که مورد سوءقصد قرار گرفتند، با برنامه های اتمی رژیم ارتباط مستقیم نداشتند.

یک مورد قتل اسرارآمیز نیز همچنان مطرح است و آن جان باختن یک دانشمند جوان و استادیار دانشگاه شیراز به نام اردشیر حسین پور بود که ادعا شد در اثر گازگرفتگی هنگام خواب خفه شده است. ولی خواهر او محبوبه حسین پور تاکید می کند که علت قتل دکتر حسین پور مخالفت او با برنامه غنی سازی بیست درصدی بوده است.

رژیم ایران بعدها ادعا کرد که دکتر حسین پور نیز یکی از قربانیان موساد اسرائیل بوده است.

هنوز مشخص نشده است که وزیر اطلاعات چه هنگام در یک همایش رسانه ای و برنامه تلویزیونی واکنش خود را نسبت به افشاگری های مازیار ابراهیمی در مورد دروغگویی های رژیم، برگزار خواهد کرد.

2 دیدگاه‌

  1. در مورد قتلهای دیگر اطلاعی نداریم اما در مورد مرحوم علیمحمدی شواهد حاکی از ارتکاب قتل به دست ماموران اطلاعات سپاه پاسداران است. با فاش شدن مکرر اسرار هسته ای رژیم، رهبری حکومت اطلاعات سپاه را مامور شناسایی و نابودی مظنونان کرد و از آنجا که علیمحمدی با یک نهاد ارتباط علمی داشت که اسرائیل نیز در آن عضو بود، کاندید خوبی بود برای معرفی به عنوان عامل درز اطلاعات و قتل به خصوص اینکه از لحاظ سیاسی با دولت احمدی نژاد – که از نزدیک زیر حمایت علی و مجتبی خامنه ای بود، مخالفت داشت و از جناح به اصطلاح اصلاح طلب حمایت میکرد. امروزه میدانیم که درز اطلاعات ربطی به افراد بیرون از دایره قدرت نداشت بلکه همان دست اندرکاران رده بالای این برنامه ها در برابر دریافت پول و وعده ویزای خارج و قول اقامت در صورت سقوط رژیم تمامی اطلاعات مورد نیاز دیگران را در اختیارشان قرار میدهند. در رده های پایین تر نیز درز اطلاعات به خاطر انتقامجویی شخصی یا تضعیف موقعیت رقیب رواج کامل دارد.

Comments are closed.