به دنبال تایید حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان، پرزیدنت ترامپ گفت که نتانیاهو در پیکار انتخاباتی، به این اقدام نیاز نداشته است

پرزیدنت ترامپ در توییتر خود نوشته بود “هنگام آن رسیده است که حق مالکیت بلندیهای گولان در دست اسرائیل را به رسمیت بشناسیم.

تصمیم پرزیدنت ترامپ برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان، در اسرائیل با خرسندی بسیار روبرو شد و همه احزاب سیاسی کشور از این تصمیم به گرمی استقبال کردند. ولی کشورهای عرب ابراز ناخرسندی کردند و آن را نقض قوانین بین المللی دانستند. دولت روسیه نیز با ابراز مخالفت نسبت به این اقدام رئیس جمهوری ایالات متحده، اعلام داشت که این تصمیم پرزیدنت ترامپ هیچ واقعیتی را تغییر نمی دهد و تنها شورای امنیت سازمان ملل است که می تواند در چنین مواردی تصمیم بگیرد. دولت روسیه چند سال پیش، بی اعتنا به قوانین بین المللی، شبه جزیره کریمه را به اشغال خود درآورد.

پرزیدنت ترامپ در توییتر خود نوشته بود “هنگام آن رسیده است که حق مالکیت بلندیهای گولان در دست اسرائیل را به رسمیت بشناسیم.

بنیامین نتانیاهو از این تصمیم ابراز خرسندی عمیق کرد و آن را یک معجزه لقب داد. همه احزاب دیگر اسرائیل نیز از این تصمیم حسن استقبال کردند.

گفته می شود که کمتر از دو هفته دیگر، هنگامی که نتانیاهو برای دیدار با پرزیدنت ترامپ به واشنگتن برود، تصمیم رسمی ایالات متحده در این زمینه، طی مراسمی به وی ابلاغ خواهد گردید.

در اورشلیم، تصمیم پرزیدنت ترامپ را یک رویداد تاریخی توصیف کردند که همیشه به یادگار خواهد ماند. ولی در عین حال گفته شد که این تصمیم یک هدیه مهم انتخاباتی برای نتانیاهو و حزب او می باشد. زیرا چنین هدیه ای از جانب رئیس جمهوری ایالات متحده، بر میزان محبوبیت انتخاباتی نخست وزیر کنونی می افزاید.

ولی پرزیدنت ترامپ در واکنش شب گذشته نسبت به این ارزیابی، تاکید کرد که در هر حال، نتانیاهو هم اکنون در وضع انتخاباتی خیلی خوبی قرار دارد و به چنین حمایتی از جانب وی نیازمند نمی باشد. رئیس جمهوری آمریکا افزوده گفت که حتی مخالفان نتانیاهو نیز اقدام او را مورد تحسین قرار داده اند.

در حال حاضر، رقیب انتخاباتی سرسخت نتانیاهو، جبهه حزبی موسوم به آبی و سفید به رهبری بنی گانتس می باشد که او نیز از پرزیدنت ترامپ سپاسگزاری کرده و تصمیم او را بسیار مهم دانسته است. بنی گانتس قرار است به زودی به واشنگتن برود و در همایش سالیان نهاد دوستی آمریکا با اسرائیل موسوم به اِیپاک سخنرانی کند.دو تن از سناتورهای برجسته حزب جمهوریخواه، پس از دیداری که هفته پیش از بلندی های گولان داشتند، حاکمیت اسرائیل بر این سرزمین را از نظر امنیتی و در پاسخ به توطئه های رژیم ایران، بسیار مهم دانستند. سناتور لیندسی گراهام گفته بود که پس از بازگشت به آمریکا، به پرزیدنت ترامپ توصیه خواهد کرد که حاکمیت اسرائیل را به رسمیت بشناسد. بسیاری از سیاستمداران آمریکایی گفته اند که اقدام پرزیدنت ترامپ، امنیت ایالات متحده را نیز تقویت می کند و همچنین پاسخی به زیاده خواهی های حکومت ایران خواهد بود.

یک دیدگاه

  1. دستهای هر دو رهبر مبارک و عزیز بنیامین نتانیاهو و دونالد ترامپ را می بوسم این خواست اسمان است درود وبرکت بر اسرائیل درودو برکت بر اسرائیلیان در هر نقطه این جهان درودو برکت بر بنیامین نتانیاهو درود و برکت بر دونالد ترامپ

Comments are closed.