به دنبال تحریم ها، آلمان گفت که صادرات به ایران در شش ماه گذشته به نصف کاهش یافته است

اداره آمار فدرال آلمان گزارش داد که صادرات آن کشور به ایران در شش ماه نصف شد. رئیس‌جمهوری حکومت ایران، گفته بود که اگر واشینگتن تحریم‌ها را لغو کند، راه مذاکره نیز باز می‌شود.

به گزارش  اداره آمار فدرال آلمان به علت خودداری شرکت‌های آلمانی از همکاری با حکومت ایران بابت تحریم‌های آمریکا، صادرات این کشور به ایران در نیمه اول سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته به حدود نصف کاهش یافته است.

در این گزارش آمده است :  فروش کالاهای آلمانی به ایران در۶ ماهه سال جاری  با ۴۸ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۸ به ۶۷۸ میلیون یورو رسید. همچنین، واردات از ایران با ۴۳ درصد کاهش به ۱۱۰ میلیون یورو رسید.

آلمان سال گذشته کالاهایی همچون ماشین‌‌آلات، محصولات شیمیایی، اتومبیل و قطعات اتومبیل به ایران صادر کرده است .

در ادامه این گزارش نوشته شده که با توجه به تذکر دولت واشنگتن که گفته بود در صورت فعالیت تجارت با حکومت ایران جریمه خواهند شد متاسفانه خیلی عجیب نیست و واقعیتی است  که تجارت بین ایران و آلمان به شدت افت کرده است ودر این شرایط شرکت های آلمانی با دو گزینه آمریکا و فعالیت در بازار ایران مواجه‌اند. روشن است که کدام یک برایشان ارجحیت دارد.

در صورت عملیاتی شدن کانال موسوم به اینس‌تکس، آلمان به همراه فرانسه و بریتانیا که سه طرف اروپایی امضاکننده برجام‌اند  تلاش دارند که برای حفظ آن با حکومت ایران فعالیت تجاری چون دارو و مواد غذایی داشته باشند .

مقام‌های حکومت ایران اعلام کرده اند که برای تامین اقتصادی کشور خواستار فروش نفت یا صدور اعتبار اسنادی از طریق اینس‌تکس هستند.

یک دیدگاه

Comments are closed.