به دنبال زلزله اندیمشک، هشدار دوباره مقام دولتی: باید انبارهای بزرگ سوخت از اطراف کلانشهر تهران بیرون رود

کوتاه مدتی پس از آن که یک زلزله خفیف در اندیمشک رخ داد، یک مقام ارشد حکومتی در ایران دوباره اخطار کرد که خطر وقوع زلزله، کلانشهر تهران را نیز به شدت تهدید می کند و برای محدود کردن ابعاد فاجعه، باید هرچه زودتر انبارهای سوخت در دو نقطه پایتخت را به نقاط بی جمعیت منتقل ساخت. زلزله اندیمشک که چهل دقیقه پس از نیمه شب رخ داد به قدرت سه و هفت دهم درصد در مقیاس ریشتر بود که احتمالا آسیبی وارد نساخته است.

ولی اسماعیل نجار، رئیس‌ سازمان مدیریت بحران پایتخت گفت : وقوع زلزله در تهران، ممکن است یک فاجعه بزرگ با ابعاد بین المللی به وجود آورد. او گفت: باید فوری مخازن سوخت در کن و شهرری جابه‌جا شود

در انفجار یک انبار بزرگ مواد احتراقی که ماه گذشته در بندر بیروت رخ داد، بیش از یک سوم آن شهر ویران گردید.

اسماعیل نجار، زلزله احتمالی در تهران را حادثه‌ای با ابعاد بین‌المللی خواند و   هشدار داد که پایتخت هنوز برای روبرو شدن  با این حادثه آماده نیست: «تهران کلان‌شهری با گسل‌هایی متعدد است که اگر خدایی نکرده بعضی از این گسل‌ها فعال شوند، متاسفانه طبق مطالعات جایکا، کار پیچیده و سخت خواهد شد. اگر زلزله‌ای با قدرت تخریب بالا بیاید ما در تهران یک حادثه بین‌المللی را شاهد خواهیم بود».

نجار افزود: « من جدی در باره خطر زلزله احتمالی در تهران یک جمله‌ای گفتم که مورد تمسخر قرار دادند، اما بازهم می‌گویم که باید دعا کنیم که حادثه این‌چنینی در تهران نداشته باشیم».

نجار در ادامه افزود:  به همه استان‌ها  فرخوان دادیم تا  در صورت وقوع زلزله به کمک تهران بیایند ولی هنوز مرکزی برای مدیریت متمرکز این بحران در تهران ایجاد نشده است و این جای تاسف است.

او گفت:  با وجود این همه خطرات احتمالی تازه در حال احداث مرکز مدیریت و فرماندهی بحران تهران هستیم .  مشکلات بودجه‌ای و دخالت برخی نهادها و مشکلات دیگر جای خود دارد. همه قول می‌دهند اما در عمل سنگ‌اندازی می‌کنند. ما معتقدیم در این مرکز در زمان وقوع زلزله می‌توان تهران را هم مدیریت کرد چرا که در زمان بحران دسترسی مناسبی به جاده‌ها، خط آهن، فرودگاه و … دارد».

رییس سازمان مدیریت  بحران ۴ ماه پیش نیز هشدار داده بود و اعلام کرد  که تنها کمتر از ۱۹ درصد آمادگی برای رویارویی با آن وجود دارد و ۲۵ هزار قبر برای این حادثه تهیه شده است. او گفته بود که  «آمادگی تهران برای مقابله با زلزله با وجود همه اقدامات ۱۸.۸ درصد است همچنین این سؤال مطرح می‌شود در صورتی که زلزله در تهران اتفاق بیفتد، آیا نیروهای امدادی و اورژانسی می‌توانند از مسیرها و خیابان‌های شهر تهران به محل‌های حادثه برسند یا خیر که کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است».

و اکنون نجار می‌گوید که سخنان او سبب شده او را مسخره کنند: «یک جمله‌ای گفتم که مورد تمسخر قرار دادند، اما بازهم می‌گویم که باید دعا کنیم که حادثه این‌چنینی در تهران نداشته باشیم».

نجار ماه گذشته و پس از وقوع انفجار در بندرگاه بیروت، برخی از اعضای شورای شهر تهران نسبت به وقوع فاجعه‌ای مشابه بیروت در تهران هشدار دادند و خواستار جابه‌جایی مخازن سوخت در کن شدند. در مقابل مقام‌های وزارت نفت اعلام کردند که این مخازن از لحاظ ایمنی در وضعیت خوبی قرار دارند.