به دنبال سخنان ضد اسرائیلی سفیر پیشین فرانسه در ایالات متحده، وزارت خارجه اسرائیل سفیر فرانسه در تل آویو را احضار کرد و از او توضیح خواست

 سفیر فرانسه در واشنگتن به نام ژرار آرو Aro که دوره خدمتش به پایان رسیده، در یک گفتگوی رسانه ای، کشور اسرائیل را به “آپارتاید” (تفکیک نژادی) متهم ساخت

سفیر فرانسه در واشنگتن به نام ژرار آرو Aro که دوره خدمتش به پایان رسیده، در یک گفتگوی رسانه ای، کشور اسرائیل را به “آپارتاید” (تفکیک نژادی) متهم ساخت که ادعایی کاملا بی اساس است، زیرا اعراب شهروند اسرائیلی از تساوی حقوق کامل برخوردار هستند و در همه زمینه های کشور فعالیت دارند که از تبعیض نژادی کاملا به دور است.

شهروندان عرب در اسرائیل، دارای نمایندگانی پارلمانی هستند و استاد دانشگاه و پزشک و دیپلمات دارند و اعراب دروزی در ارتش نیز خدمت می کنند و به درجه سرتیپی می رسند.

پس از اعتراض اسرائیل به سخنان سفیر پیشین فرانسه در ایالات متحده، ژرار آرو از اتهامات خود پوزش طلبید و گفت که منظور او تبعیض نژادی اسرائیل نسبت به اعراب فلسطینی بوده است و در خود اسرائیل، آپارتاید مطلقا وجود ندارد و اعراب از تساوی حقوق برخوردار هستند.

ولی وزارت خارجه اسرائیل به این توضیح بسنده نکرد و با احضار خانم هلن لوگال سفیر فرانسه در اسرائیل را احضار کرد و از او توضیح خواست.

وزارت خارجه فرانسه در توضیح گفت که ژرار آرو، دیگر سفیر نیست و دوران خدمت او پایان یافته، و می تواند هر دیدگاهی دارد، آن گونه که می خواهد بیان کند.

سفیر پیشین در ادامه توضیحات خود گفت که انتقاد او، نه از کشور اسرائیل، بلکه از دولت نتانیاهو بوده و او مردم اسرائیل و یا یهودیان را به صورت کلی در مظان افترا قرار نمی دهد.

در تعریفی که برخی پژوهشگران امور اجتماعی و روابط بین اقوام و ملت ها ارائه می دهند، گفته شده که از دیدگاه آنان، انتقادهای زهرآگین از کشور اسرائیل نیز نماد دیگری از یهودستیزی می باشد. آن ها می گویند که دولت ها در اسرائیل می آیند و می روند و سیاست کشور تغییر می یابد و نمی توان همه مردم کشور را در ردیف دولت ها و سیاست زودگذر قرار داد.

یادآوری می شود که حکومت اسلامی ایران نیز برای لاپوشانی گرایش های یهود ستیزانه خود، همیشه واژه “صهیونیست ها” را به کار می برد که در واقع، منظور آن ها یهودیان جهان و مردم اسرائیل است.

یک دیدگاه

  1. فرانسه کشوری که تقریباً هیچ ارتشی نداشت و با کمترین ایستادگی به دست آلمانِ نازی اُفتاد حالا امروز برخی از آنان سخنان ضد اسرائیلی سر میدھند۰ بهتر ھست به یادشان بیاوریم که به چه ذلّت و نگون بختی دچار شدہ بودند بصورتی که زنان فرانسوی به بَردۂِ جنسی برایِ سربازانِ آلمانی تبدیل گشته و ھمهِ آنان به بیماریھایِ جنسی مبتلا گشتند۰

Comments are closed.