به دنبال عملیات هوایی در سوریه که به اسرائیل نسبت داده شده، یک هواپیمای نظامی روسی ناپدید گردید

بیانیه ارتش سوریه دایر بر این که هدف هایی در استان لاذقیه مورد حمله نظامی قرار گرفته، توام با بیانیه ارتش روسیه دایر بر این که یک هواپیمای سنگین نظامی با چهارده سرنشین در آن ناحیه ناپدید شده، اوضاع جنگ در سوریه را وخیم تر ساخت و بیم آن می رود که در این زمینه در ساعات و روزهای آینده حوادث بیشتری روی دهد.

سوریه خبر داد که در ساعات شب گذشته (دوشنبه) موشک هایی به سوی هدف های ناشناس در استان لاذقیه پرتاب شده که سیستم ضد هوایی ارتش سوریه آن ها را خنثی کرده است.

بندر لاذقیه که در این استان قرار دارد، بزرگترین پایگاه دریایی ارتش روسیه در دریای مدیترانه محسوب می شود و نیروی هوایی روسیه در آن جا فعالیت گسترده ای دارد.

در حالی که ارتش سوریه، در بیانیه خود نگفت که حمله موشکی توسط چه کشوری انجام شده، در بیانیه ای که در مسکو انتشار یافت آمده است که اسرائیل عامل این حمله بوده است. اسرائیل تا هنگام گزارش این خبر به سکوت ادامه می دهد.

احتمال آن می رود که هواپیمای نظامی از نوع ایلیوشین که ارتش روسیه از ناپدید شدن آن خبر می دهد، هدف  یکی از موشک هایی قرار گرفته که ارتش سوریه برای شکار کردن موشک های پرتاب شده، شلیک کرده بود.

اگر حمله شب گذشته به اسرائیل نسبت داده شود، این پرسش مطرح می گردد که آیا اسرائیل پیشتر، حمله خود را با ارتش روسیه همآهنگ نکرده بود؟

کارشناسان نظامی می گویند که در همه دویست موردی که اسرائیل مسؤولیت حملات هوایی علیه سپاه قدس ایران در سوریه را به عهده گرفت، همآهنگی قبلی با نیروی هوایی روسیه وجود داشته، تا تصادمی بین طرفین به وجود نیاید. پرسش آن است که اگر حمله دیشب نیر توسط اسرائیل بوده، آیا همآهنگی نظامی با روسیه به عمل نیامده بود؟

از سوری دیگر، ارتش سوریه می گوید که موشک ها از جهت دریا به سوی استان لاذقیه شلیک شده بود. حتی ادعا شده که موشک های از یک ناوچه فرانسوی شلیک گردیده است. این گزارش، برشدت بغرنج بودن اوضاع می افزاید.

در بیانیه ارتش روسیه که در مسکو انتشار یافت، آمده است که “هواپیمای نظامی ایلیوشین هنگامی ناپدید شد که نیروی هوایی اسرائیل و و یک ناوچه فرانسوی در آن منطقه مشغول اجرای عملیات جنگی بوده اند”.

همانگونه که گفته شد، ارتش سوریه این عملیات جنگی را به اسرائیل نسبت نداده است.

6 دیدگاه‌

 1. زنده و پاینده باد اسرائیل و ایران بدون آخوند من هر روز حدود ۲۰ روزنامه با زبانهای مختلف میخو نم و دنبال این با منتظر خبر شکست جمهوری اسلامی هستم . و هر روز نوید بیشتر از دیروز میاد عمر ماجراجویی رژیم به پایان رسیده . ولی اسرائیل باید همینطوری ادامه بده. در یمن هم ایران شکست خورده . فقط تو ایران هنوز سرپا هستن که امیدوارم به زودی پاهاشون آسیب جدی ببیند

 2. ماندن بشار اسد در قدرت به هر قیمتی به معنی پیروزی کامل در سوریه است ،برای اسرائیل هم ماندن اسد هدف است ، پس ایران و اسرائیل در سوریه یک هدف مشترک دارند.
  ایران به هر قیمتی چه از طریق خطوط هوایی مستقیم و‌غیر مستقیم و‌چه با خودرو از طریق زمینی و بیابانهای عراق برای مزدوران خود سلاح می فرستد.
  نیروی هوایی روسیه هم حمل بخش هایی از این سلاح ها را مستقیما از کارخانه های روسی به سوریه انجام می دهد ،با پول ایران !

 3. همیشه شعبون، یک بار هم رمضون؛ همیشه مردن بیگناه سوریه به اشتباه هدف حملات دولت سوریه قرار میگیرند، حالا یک بار هم روسها هدف این حملات اشتباهی باشند.

 4. این احتمالا با نقشه سربار ملت ایران قاسم سلیمانی قاتل سرنگون شده تا ضمن ایجاد اختلاف بین روسیه و اسراییل دیگر هواپیماهای اسراییل محموله های نظامی ایران را در سوریه نزنند تا آنها باخیال راحت به تروریست ها کمک کنند

 5. با سلام
  دوست عزیز خواهشا توجه کنید که چرا بعد از توافق ترکیه و روسیه بدون ایران، جنگنده روسیه منهدم شد. ریشه اینجا بود ایران با اجلاس تهران و پخش زنده قصد تحقیر اردوغان روی انتن زنده بود و اردوغان خوب فهمید، تا به انکارا رفت لشکر ترکیه را به ادلب فرستاد و تهدید کرد هر که به اداب حمله کند جوابش را می دهیم، خوب می دانیم که روسیه نیروی زمینی در سوریه ندارد پس منظور اردوغان ایران بوده. و برای تحقیر ایران بدون حضور اسد و ایران در مورد ادلب توافق کرد و ایران را از غرب سوریه حذف کرد و این توافق مورد حمایت امریکا قرار گرفت. ایران دقیقا از کاهش تنش و همگرایی ترکیه روسیه با امریکا احساس ترس کرد و برای ایجاد شکاف در این همگرایی علیه ایران، پدافند هوایی سوریه به سفارش ایران جنگنده روسیه را زد تا مقصرش اسرائیل قلمداد شود بلکه اسرائیل از ترس روسیه به نیروهای ایران حمله نکند. توجه کنید که دلیل حضور روسیه در سوریه به سفارش ایران برای متوقف کردن ترکیه و امریکا بود. خواهشا فریب این نقشه را نخورید و اقدام به همگرایی و اتحاد با روسیه و ترکیه علیه ایران کنید.

Comments are closed.