به دنبال هشدار فرانسه به حکومت ایران، آژانس بین المللی نیز رژیم را به تخلفات جدی اتمی متهم ساخت

ایران پیشتر هشدار داده بود که می تواند غنی سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را طی پنج روز در فردو از سر بگیرد اما مطابق اظهارات مقام های ایرانی در این مرحله قرار نیست اورانیوم بیست درصدی تولید شود

آژانس بین المللی انرژی اتم در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران از برخی تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای تبعیت نمی کند . دولت فرانسه نیز به رژیم ایران هشدار داده که باید از تخلفات برجامی دست بردارد، در غیر این صورت، تحریم های بین المللی دوباره برقرار خواهد شد.

کُرنل فروتا، کفیل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گزارش خود را به رئیس شورای امنیت ارسال کرد تا در میان اعضای شورا توزیع شود.

این گزارش در خصوص فعالیت‌های اتمی ایران در زمینه تحقیق و توسعه سانتریفیوژها است و به گفته رئیس جمهوری ایران در ۵ سپتامبر استناد کرده است که گفته بود “اگر راه حل درستی را یافتیم که تحریم ها برداشته شود، به راحتی بتوانیم نفت خود را بفروشیم، از پول های موجود در بانک استفاده کنیم و سایر تحریم ها در بیمه و فلزات لغو شود؛ ما هم کاملا به شرایط گذشته بر می گردیم”.

ایران پیشتر هشدار داده بود که می تواند غنی سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را طی پنج روز در فردو از سر بگیرد اما مطابق اظهارات مقام های ایرانی در این مرحله قرار نیست اورانیوم بیست درصدی تولید شود.

ایالات متحده ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه، وزارت خارجه فرانسه و بریتانیا نیز پیشتر از تصمیم ایران ابراز نگرانی کرده اند.

کُرنل فِروتا تأئید کرده است که جمهوری اسلامی ایران در چندین مورد سانتریفیوژهای جدید و قطعات مربوطه را برخلاف توافق سال ۲۰۱۵ نصب کرده است.