به دنبال کشته شدن یکی از فرماندهان حزب الله لبنان در سوریه، ارتش اسرائیل بر هوشیاری افزوده است

پس از آن که معلوم شد در آخرین حمله در خاک سوریه که به اسرائیل نسبت داده شد، یکی از فرماندهان حزب الله لبنان کشته شده است، منابع خبری گفتند که نیروهای امنیتی و ارتش اسرائیل بر میزان هوشیاری خود افزوده اند، زیرا احتمال می دهند که حزب الله در صدد انتقام جویی برآید و به نوعی تعرض علیه اسرائیل دست بزند.

شامگاه روز دوشنبه (پریشب) چند نقطه نظامی در حومه دمشق و شهرهای دیگر مورد حمله موشکی قرار گرفت که پس از چند ساعت معلوم شد که یکی از قربانیان آن فردی به نام علی کامل محسن بود که حزب الله لبنان او را “شهید” نامید و عکس وی را منتشر کرد.

اسرائیل نسبت به این حمله سکوت کرده و واکنشی نسبت به ادعاها نشان نداده است.

در گزارش های اولیه گفته شده بود که یکی از هدف های این حمله، ستاد فرماندهی نیروهای وابسته به سپاه قدس بوده که در جریان آن پنج تن از این افراد کشته شده اند که یکی از آنها فرمانده عملیاتی بوده است. ارتش سوریه، در بیانیه خود، از هفت نظامی زخمی سخن گفته بود.

برخی منابع خبری گمان برده بودند که فرمانده کشته شده، یکی از ماموران سپاه قدس بوده است، ولی اکنون حزب الله لبنان او را متعلق به خود می داند و از این رو، ارتش اسرائیل هشیار است که اگر با اقدام انتقام جویانه حزب الله لبنان روبرو شود، آن را خنثی کند.

شبکه ملی تلویزیون اسرائیل که خبر این آمادگی ارتش اسرائیل را انتشار داد، ارزیابی کرد که ممکن است حزب الله در یک عمل تلافی جویانه در مورد فردی که در سوریه کشته شده، به عمل انتقام جویانه علیه خاک اسرائیل دست بزند و از این رو ارتش اسرائیل بر هشیاری خود در مرزهای شمالی افزوده است.

آخرین جنگ بین اسرائیل و حزب الله چهارده سال پیش در خاک لبنان رخ داد و در آن هنگام حزب الله چنان ضربات سنگینی را متحمل شد و آنقدر تلفات داد که طی این مدت آرامش مرزی حفظ شده، ولی حزب الله همچنان به تدارکات جنگی ادامه می دهد و از جمله ادعا کرده است که از طریق ایران به موشک های نقطه زن مجهز گردیده و می تواند هر نقطه ای از خاک اسرائیل را هدف قرار دهد.

در گزارش های چند هفته پیش گفته شده بود که حزب الله به تدارکاتی به هدف انجام حمله موشکی به خاک اسرائیل دست زده است.

حکومت اسلامی ایران، در عین حال که ادعا کرده هرگونه تعرض اسرائیل را بی پاسخ نخواهد گذاشت، به دادن تلفات در سوریه، جز در مورد حادثه تیفور که در آن هشت تن از افراد سپاه پاسداران کشته شدند، اعتراف نکرده و گزارش هایی را که در رسانه های اپوزیسیون سوریه و به نقل از آن ها، در رسانه های بین المللی انتشار یافته، دروغ خوانده است.