به دنبال کمک جنگی پاکستان به طالبان، حکومت ایران به طرفداری از احمد مسعود و پنجشیر روی آورد

از مجموعه گزارش هایی که در ساعات گذشته از ایالت پنج شیر رسیده، چنین بر می آید که نیروهای مقاومت مردمی به فرماندهی احمد مسعود، در موقعیت بدی قرار دارند. سخنگوی طالبان ادعا کرد که پنج شیر را به طور کامل تسخیر کرده اند و نبرد در آن جا به سود آنان پایان یافته است. ولی این خبر تائید نشده و احمد مسعود امکان ارتباط با رسانه های همگانی را ندارد و تصویر قابل اعتمادی از جبهه وجود ندارد.

نیروهای مقاومت، کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد نیروهای خود را تایید کردند، ولی در مورد هلاکت فرماندهان دیگر گفتند گزارش ها درست نیست.

طالبان می گوید که همه فرماندهان نیروهای مردمی، از پنج شیر فرار کرده اند و راهی کشورهای همسایه هستند. ولی احتمال دارد که این ادعا نیز نوعی جنگ روانی می باشد.

آن چه مسلم است، دخالت گسترده و مستقیم ارتش پاکستان در این نبردها، به حمایت از طالبان می باشد.

در گزارش ها آمده است که نیروهای ویژه ارتش پاکستان که با شرایط منطقه ای در پنجشیر آشنایی کامل دارند و حتی آن ناحیه در اختیار آنهاست به نیروهای طالبان پیوسته و به پشتیبانی از آنان به سرکوب تلاشگران مردمی پرداخته اند.

این نیروها با کمک پهپادهای نظامی نیز مواضع نیروهای مردمی را از هوا مورد حمله قرار دادند.

پیش از آغاز این عملیات، رئیس رکن اطلاعات در ارتش پاکستان، دیداری از کابل داشت و با سرکردگان طالبان گفتگوهایی انجام داد که از ماهیت آن خبری در دست نیست. به احتمال قوی همچنان در کابل به سر می برد.

وزیر خارجه جدید رژیم ایران، حسین عبداللهیان پیش از انتشار انتقاد وزارت خارجه ایران از جنگ در پنجشیر، با عبدالله عبدالله گفتگو کرد که با طالبان همکاری ندارد و کنار گذاشته شده است. طرفین تاکید کردند که در کابل باید یک دولت فراگیر برپا شود که همه طیف های سیاسی را در بر بگیرد.

طالبان هنوز دولت خود را اعلام نکرده اند، ولی گفته اند که ضمن حمایت از برپایی دولت فراگیر، تنها کسانی به آن دولت راه خواهند یافت که شریعت اسلامی را در نسخه طالبانی آن پذیرند. مفهوم این سخنان آن است که هیچگونه دولت فراگیری برپا نخواهد شد.

به دنبال این گفتگو، وزارت خارجه حکومت ایران اعلام کرد که خود مردم افغانستان هستند که باید نسبت به آینده کشور خویش تصمیم بگیرند. این نکته، بیشتر متوجه پاکستان و ترکیه است که می کوشند دولت طالبان را به سوی خود بکشند.

طالبان همچنین احتمال برگزاری انتخابات آزاد را نیز رد می کنند و ادعا دارند که شرایط کنونی ایران برای مراجعه به افکار عمومی آمادگی ندارد.

در بیانیه وزارت خارجه ایران، در مورد گفتگوی امیرعبداللهیان با عبدالله عبدالله، این فرد را “رئیس شورای عالی مصالحه حکومت اسلامی افغانستان” توصیف کرده، لقبی که طالبان آن را قاطعانه رد می کنند.

همانگونه که گفته شد، سخنگوی وزارت خارجه رژیم ایران نیز حمله طالبان به پنجشیر را محکوم دانسته و این در حالی که دولت پاکستان به احمد مسعود و یارانش توصیه کرده که به این جنگ پایان دهند و خود را به طالبان تسلیم کنند، زیرا مقاومت آنان به زیان اسلامی است.

شب گذشته خبر رسید که فهیم دشتی سخنگوی جبهه مقاومت مردمی افغانستان در میدان نبرد در پنجشیر از پای درآمد.  نفر دومی که کشته شدن او مورد تایید قرار گرفت، یک ژنرال پیشین ارتش افغانستان بود که اخیرا به نیروهای احمد مسعود پیوسته بود. گفته شد که او مشاور ارشد احمد مسعود در مدیریت نبرد بوده است.

در همین حال، ادعای طالبان دایر بر این که یکی دیگر از فرماندهان ارشد جبهه مقاومت را نیز کشته اند تکذیب شد.

در ایران نیز بحث و جدل درباره این که حکومت چگونه باید با تسلط طالبان بر افغانستان رفتار کند، همچنان ادامه دارد. در حالی که روزنامه های وابسته به جناح حکومتی، همچنان به ابراز خرسندی از خروج نیروهای آمریکایی ادامه می دهند و تلط طالبان را یک پیروزی می دانند، روزنامه های مستقل هشدار می دهند که اگر طالبان تسلط خود بر افغانستان را نهایی کنند، یک دردسر و خطر بزرگ برای حکومت ایران و شاید تمامیت ارضی این کشور به وجود خواهند آورد.