به دنبال گسترش ویروس کورونا، روسیه دروازه های خود را به روی شهروندان ایرانی به طور کامل می بندد

دولت روسیه با انتشار بیانیه ای  اعلام کرد که مرزهای خود را به روی مسافران ایرانی می بندد تا از انتشار ویروس کرونای جدید کاسته شود. در دو هفته اخیر چند ایرانی حامل ویروس کورونا به روسیه رسیده اند که موجب نگرانی و اتخاذ این تصمیم گردید. حسن روحانی هفته پیش با پرزیدنت پوتین تلفنی سخن گفت و ادعا کرد که این ویروس در ایران تحت کنترل است و و روسیه نباید نگران باشد. ولی از آن هنگام تاکنون ایرانیان مبتلا به کورونا در ورودی چندین کشور دیگر نیز شناسایی شده اند.

در بیانیه دولت روسیه امده که  سرویس امنیت فدرال آن کشور “به طور موقت مرز روسیه را به روی اتباع خارجی که برای کار، ادامه تحصیل یا گردشگری از ایران می‌آیند” خواهد بست.

در این گزارش آمده که روسیه افرادی را که به طور دائم در روسیه ساکن هستند و اتباع اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و هیئت‌های رسمی و خدمه مسافرتی از این فرمان مستثنی کرده است.

از گرجستان نیز گزارش شده است که جان و سلامت کامیون رانان ایرانی در باتومی به علت نگه داشتن آنان در مرز ترکیه و گرجستان و راه ندادن ایرانیان به دو کشور به علت نداشتن مواد غذایی و اجازه از سرویس های بهداشتی و خدماتی به مخاطره افتاده است  و سفارت جمهوری اسلامی نیز برای نجات آنان کاری نکرده است.

این دو تن از کامیون داران ایرانی با انتشار ویدئویی از وضعیت خود در شبکه های اجتماعی می گویند: برخوردشان با ما خوب نیست .  به خاطر ایرانی بودنمان نه به ترکیه ما را راه می دهند و نه به گرجستان و در مرز گرجستان و ترکیه گیر کرده ایم .به ما به خاطر اینکه ایرانی هستیم نه مواد غذایی و نه خدمات عمومی می دهند .حتی اجازه خرید از فروشگاه و سرویس های بهداشتی را به ما نمی دهند . می گویند شما ایرانی ها کورونایی هستید

ترکیه نیز پیشتر اعلام کرده است که راه‌های زمینی، اعم از ترانزیت و راه آهن را به روی ایران بسته است و پروازها از ایران نیز لغو شده است.

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه نیز در این باره اعلام کرده است که دروازه های مرزی با ایران به دلیل گسترش ویروس کرونا در این کشور بسته شده است.

یک دیدگاه

Comments are closed.