شناسایی ضمنی سیادت اسرائیل بر اورشلیم در واکنش رسمی سفیر روسیه

روسیه نسبت به انتشار بیانیه ای از سوی وزارت خارجه اسرائیل در مورد مسموم کردن جاسوس دو جانبه روسی در بریتانیا واکنش نشان داد و به طور ضمنی از آن ابراز خرسندی کرد.

در گزارش‌های روزهای پیش گفته شده بود که اسرائیل در پاسخگویی به درخواست بریتانیا، همانند بسیاری از کشورهای اروپایی، بیانیه ای در این رابطه انتشار داد و توسعه مسموم کردن جاسوس پیشین و دخترش را نکوهش کرد و ابراز امیدواری نمود که چنین حوادثی تکرار نشود.

در این بیانیه اسرائیل به خاطر مناسبات خوبی که با دولت مسکو دارد، از نکوهش مستقیم روسیه و رهبر آن در ماجرا خودداری کرده است. روابط اسرائیل و روسیه بسیار حساس است و دولت اورشلیم مایل به آسیب رساندن به همکاری‌های دو کشور نیست.

سفارت روسیه در تل آویو

سفارت روسیه در تل آویو در یک واکنش بی‌سابقه بیانیه‌ای انتشار داد که در آن دولت اسرائیل را دولت اورشلیم غربی نام نهاده و ابراز خرسندی کرده است که اسرائیل دولت روسیه را در این امر مقصر معرفی نکرده است. آگاهان می‌گویند که اشاره به دولت اورشلیم غربی، نوعی به رسمیت شناختن سیادت اسرائیل، بر این بخش از پایتخت باستانی خویش است.

در قطعنامه‌ای که در سال ۱۹۴۷ در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد تقسیم سرزمین تاریخی اسرائیل/ فلسطین به تصویب رسید، اورشلیم یک شهر بین المللی تعیین شده بود که باید توسط یک نهاد چندملیتی اداره شود، ولی بخش شرقی اورشلیم به تصرف ارتش اردن درآمد و اسرائیل بخش غربی شهر را به پایتخت خود مبدل ساخت و همه ادارات و وزارتخانه های کشور به اورشلیم انتقال یافت.

در ادامه بیانیه سفارت روسیه در تل‌آویو آمده است که دولت مسکو تلاش بریتانیا و دیگر کشورهای غربی را برای وارد آوردن این افترا که جاسوس پیشین ِ روسی به دستور پرزیدنت پوتین مسموم شده است، موجب خشم و اتهام بی اساس می‌داند. دولت لندن دستور اخراج ۲۳ دیپلمات روسی را صادر کرد و دولت مسکو متقابلا اعلام داشت که ۲۳ دیپلمات انگلیسی را از روسیه اخراج میکند.

3 دیدگاه‌

  1. به نام خدا.من همیشه میدونستم روسیه و اسرائیل به یاری خدا ایرانو از این دربه دری نجات میدن روی این اعراب وحشی هم آخرش نمیشه حساب کرد آدم باید طرفش منطقی باشه اصلا بشه باهاش حرف زد

  2. با سلام!
    من به مهربان نتانیاهو و ملت بزرگ اسرائیل این پیروزی های زنجیر وار در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت کشور اسرائیل را تبریک می گویم.

  3. مسامحه و مماشات با روسیّه در چهارچوب یک سیاست کوتاه و حتّی میان مدّت می تواند در راستای حفظ منافع دولت یهودی قابل درک باشد، ولی به یقین در دراز مدّت روسیّه دوست خوب و طرف قابل اطمینانی برای اسرائیل نخواهد بود. این واقعیّت مسلّم معلول خودکامگی ذاتی سامانۀ قدرت در روسیّه، نزدیکی نه چندان صرفا صوری حکومت روس با کلیسای ارتدوکس پس از فروپاشی شوروی، تمایل مسکو به تحکیم و گسترش روابط با دول اسلامی مرتجع منطقه، و دورنمای تعمیق اتّحاد این کشور با جمهوری اسلامی است. مستندات تاریخی نیز خطّ مشی خارجی گشتاری و رویکرد همواره متغیّر روس ها را نسبت به بازه ای گسترده از امور و مسائل خاور میانه تأیید می کند، ضمن اینکه اجماع تفاسیر مربوط به ابواب ۳۸ و ۳۹ کتاب حزقیال دال بر نقش پررنگ این کشور در لشکرکشی نظامی علیه اسرائیل در زمان آخر دارد.

Comments are closed.