به علت بی پولی ایران و ترس از تحریم های اقتصادی آمریکا، روسیه از یک پروژه کلان انصراف داد

در مسکو اعلام شد که دولت روسیه از اجرای یک پروژه بزرگ برق رسانی به راه آهن ایران انصراف داده که به گفته آگاهان علت آن از یک سو، ترس روسیه از تحریم های آمریکایی علیه رژیم ایران و از سوی دیگر عدام توانانی مالی رژیم ایران در پرداخت وجه می باشد.

خبرگزاری اینترفکس روسیه در این زمینه نوشت :  شرکت دولتی راه‌آهن روسیه از پروژه عظیم برقی‌سازی راه آهن گرمسار-‌اینچه برون با سرمایه‌گذاری ۱.۲ میلیارد یورو از بیم تحریم‌های آمریکا کنار کشید.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی سابق ایران، گفت: قرار بود شرکت راه آهن دولتی روسیه راه‌آهن گرمسار-‌اینچه برون برقی کند. قرار بود ۸۵ درصد هزینه این پروژه توسط دولت روسیه فاینانس شود.

وی افزود: قرارداد این پروژه نیز آذرماه سال ۹۴ امضا شده بود، اما تاکنون طرف روسی هیچ اقدامی انجام نداده است.

به گزارش اینترفکس، به دلیل اینکه شرکت روسی به خاطر تحریم‌های آمریکا از این پروژه کناره‌گیری کرده است، ایران نمی‌تواند در دادگاههای بین‌المللیعلیه این شرکت اقامه دعوا کند.

شرکت روسی قرار بود ظرفیت بارگیری این خط آهن را به ۱۰ میلیون تن در سال افزایش دهد و سرعت حرکت قطارها را به ۱۲۰ کیلومتر در ساعت برساند.

در این گزارش آمده است : شرکتهای روسی طی سالهای گذشته توافقنامه‌ها و قراردادهایی به ارزش دهها میلیارد دلار امضا کرده‌اند، اما هیچ کدام را آغاز نکرده‌اند.

از جمله، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه اعلام کرده بود که شرکتهای نفتی روسی آماده سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در ایران هستند و بسیاری از شرکتهای روسی از گاز پروم تا روس‌نفت با ایران توافقاتی امضا کرده بودند که به نتیجه‌ای نرسید.

همچنین به رغم گذشت شش سال از قرارداد ساخت دو راکتور هسته‌ای جدید در بوشهر، هنوز گزارشی درباره پیشرفت این پروژه‌ها منتشر نشده است.

همزمان با خبر خروج شرکت راه‌آهن روسیه از ایران، وزارت خارجه آمریکا گزارش داده که ۱۳ شرکت روسی، چینی، عراقی و ترکیه به‌خاطر نقض تحریم‌های ایران تحریم شدند.

این گزارش نام شرکتهای روسی را منتشر نکرده است.