به علت تحریم های بانکی، ایران بابت طلبکاری خود از عراق، به جای پول، کالا و مایحتاج دریافت خواهد کرد

روسای بانک‌های مرکزی ایران و عراق توافق کردند که از این پس، حکومت اسلامی به جای طلب خود از عراق بابت صادرات انرژی، غذا و دارو به کشور وارد  کند.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ، در دیدار با علی محسن اسماعیل العلاق، همتای عراقی، خود گفت که دو کشور قصد دارند به روابط اقتصادی خود ادامه دهند و توافقات گذشته را اجرا کنند.

همتی، گفت: براساس تفاهم گذشته قرار بوده پول‌های ایران در عراق برای خرید کالاهای اساسی استفاده شود.

رییس بانک مرکزی حکومت  به میزان دارایی‌های ایران در عراق اشاره نکرد.

از آنجا که عراق هیچگونه زیرساخت تولیدی ندارد احتمال میرود به عنوان واسطه اقدام به خرید کالا برای رژیم کند.

رییس بانک مرکزی عراق نیز در این دیدار گفته است  که بخش اعظم منابع مالی ایران در عراق مربوط به صادرات گاز و برق است.

یادآور می شود عراق که خود به مدت هشت سال تحت پوشش برنامه “نفت در برابر غذا”ی سازمان ملل قرار داشت، اکنون در نتیجه سال‌ها تحریم و جنگ داخلی، یک وارد‌کننده عمده محصولات غذایی و دارو به‌شمار می‌رود.

رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، نیز پیشتر در سفر به بغداد گفته بود که در دیدار با مقامات عراقی  حدود ۴۰۰ میلیون دلار “معادل نیمی از مطالبات برق ایران” از این کشور وصول شده است.

سایت خبری عرب نیوز نیز در این زمینه نوشت:   این توافق به تهران اجازه می‌دهد در برابر صادرات نفت، گاز و برق به عراق و “احتمالا برخی کشورهای اروپایی”، کالا وارد کند و عراق نقطه ترانزیتی این برنامه خواهد بود. به این ترتیب نیروهای آمریکایی که همچنان در عراق حضور دارند، می‌توانند به طور مستقیم بر روند اجرای طرح و اطمینان از عدم دستیابی تهران به منابع مالی و نقض تحریم‌ها، اطمینان حاصل کنند