به علت کورونا، حتی مراسم یادروز جانباختگان دفاعی اسرائیل و جشن استقلال بدون حضور افراد برگزار می شود

در سال های گذشته، سربازان نیز در کنار آرامگاه همرزمان جانباخته به ادای احترام می پرداختند. ولی امسال ….

ملت اسرائیل خود را برای برگزاری یادروز جانباختگان جنگ های دفاعی خود آماده می سازد. ولی در این مورد نیز به علت بروز کورونا، محدودیت های زیادی در اجرای مراسم رعایت خواهد شد. یادروز جان باختگان، روز سه شنبه هفته آینده خواهد بود که در آن روز، خانواده های داغدار و نمایندگان ارتش و دولت به آرامگاه های نظامی می روند و یاد آن عزیزان را گرامی می دارند و تاج گل نثار می کنند.

از آنجا که به علت نگرانی از شیوع کورونا، گردهمایی ها به طور کلی ممنوع شده، حضور در آرامگاه های نظامی و اجرای مراسم یادبود نیز باطل گردیده و قرار است گورستان های نظامی به کلی بسته شود تا کسی نتواند وازد آن جا گردد. ولی به خانواده های داغدار توصیه شده که از امروز و در روزهای آینده، در دسته های بسیار کوچک به کنار آرامگاه عزیزان خود بروند و یاد آن ها را گرامی دارند و تاج گل نثار کنند.

همچنین آئین های سالروز استقلال اسرائیل نیز هفته آینده، بدون حضور میهمانان برگزار خواهد شد. پرزیدنت ریولین ابراز علاقه کرده که برای ایراد سخنرانی سالیانه در محل جشن حاضر گردد، ولی کارشناسان می گویند که چنین کاری توصیه نمی شود و بهتر است مقام ریاست جمهوری پیام جشن را از محل سکونت خویش بیان کند که به صورت آنلاین در محل مراسم و از تلویزیونها و رادیوها به طور مستقیم پخش خواهد شد.

امروز (آدینه) نخستین روز از ماه روزه رمضان است که بیش از یک میلیون نفر از مسلمانان اسرائیل نیز آن را رعایت می کنند. ولی همانگونه که در ایام عید پسح و شب نخست آن، محدودیت های سنگینی برای جلوگیری از اجتماعات برقرار شده بود، در شهرک های عرب نشین دستور داده شده که از ساعت شش بعدازظهر تا سه بامداد روز بعد، مغازه ها بسته باشد. مسلمانان معمولا در ساعت افطار، به مغازه های شیرینی و اغذیه فروشی هجوم می آورند تا افطار را برگزار کنند.

در ایران، نخستین روز ماه رمضان، فردا (شنبه) تعیین شده است.

همچنین از خانواده های مسلمان خواسته شده که مراسم افطار را فقط در میان اعضای خانواده و بدون حضور میهمانان، و یا شرکت در مراسم چند نفره به جای آورند.

در این زمینه، پلیس اسرائیل با رهبران روحانی مسلمانان کشور و همچنین روسای انجمن های محلی عربی به تفاهم رسیده که مردم را به رعایت مقررات تشویق کنند. با این همه، ششصد تن از افراد پلیس اسرائیل نیز در اماکن عرب نشین حضور خواهند داشت تا بر اجرای مقررات جدید نظارت کنند. این محدودیت ها تا پایان ماه روزۀ رمضان، همچنان برقرار خواهد بود.

هیات دولت اسرائیل امروز در یک جلسه ارتباط از راه دور، امکانات بازگشایی مغازه هایی را که در کنار خیابان قرار دارند مورد بررسی قرار داد. ولی فروشگاه هایی که در پاساژها هستند همچنان بسته خواهند ماند. وزیران دارایی و دفاع اسرائیل خواهان بازگشایی گسترده تر اماکن بازرگانی هستند. همچنین یکی از موضوعاتی که مورد بحث می باشد و هنوز تصمیم لازم گرفته نشده، بازگشایی کودکستان ها و کلاس های پائین ابتدایی می باشد.

در اسرائیل هم اکنون پنج هزار و ششصد نفر الوده به کورونا شناسایی شده اند و ۱۹۳ تن فوت کرده اند و ۱۰۷ تن نیز به دستگاه تنفسی وصل هستند. گرچه روند بیماری همچنان رو به پائین است، ولی مقامات وزارت بهداشت اصرار می ورزند که مقررات سختگیرانه همچنان ادامه یابد.