به مناسبت هشتادمین سال نخستین حمله برنامه ریزی شدۀ نازی ها علیه یهودیان آلمان و اتریش، آئین هایی برگزار می شود

یکی ازکنیسه های مرکزییهودیان که اوباش نازی آن رابه آتش کشیدند

امروز (آدینه) مصادف با هشتادمین سالگرد رویداد فجیعی در آلمان است که در واقع سرآغاز هولوکاست و کشتار شش میلیون نفر یهودی محسوب می شود و به همین مناسبت آئین هایی در آلمان و اتریش برگزار می گردد.

سخن از یک رشته حملات اوباش آلمانی و اتریشی به مغازه های یهودیان و کنیسه ها و مدارس و مراکز فرهنگی آنان است که به دستور هیتلر و با کمک ماموران اس اس و اوباش وابسته به حزب نازی انجام گرفت.

بهانه این تهاجم سازمان یافته به یهودیان، اقدام یک جوان یهودی در تیراندازی به سوی یک مامور آلمانی در پاریس بود که در هفتم ماه نوامبر سال ۱۹۳۸ رخ داد. سه روز پس از آن، هزاران نفر از ماموران نازی و اوباشگران در سراسر آلمان و اتریش به اماکن یهودی حمله بردند و کنیسه ها را به آتش کشیدند و فروشگاه های یهودی را غارت کردند.

در آن شب، شیشه های هزاران فروشگاه متعلق به یهودیان را خرد کردند تا بتوانند به غارت کالا دست بزنند و قطعات شیشه های خرد شده چنان پیاده روهای خیابان ها را پوشانده بود که زمین همانند بلور برق می زد و از این رو، حوادث آن شب را “کریستال ناخت” یعنی شب بلور نام نهادند.

این حوادث می توانست برای یهودیان آلمان و اتریش زنگ خطر باشد. ولی اکثر آن ها راه فرار نداشتند و برخی نیز بر این امید بودند که این حوادث تکرار نخواهد شد و امنیت آن ها به خطر نخواهد افتاد. یهودیان، که همیشه به المان و تمدن بشری خدمت کرده بودند، نمی توانستند باور کنند که این چنین در معرض خطر قرار گیرند.

ولی این ارزیابی کاملا  اشتباه بود و یک سال پس از کریستال ناخت، با آغاز جنگ جهانی دوم، هیتلر به تدارک دیدن مقدمات کشتار یهودیان پرداخت.

با گذشت هشتاد سال از این رویداد هولناک، که لکه ننگی بر پیشانی بشریت است، امروز (آدینه) آئین هایی در آلمان و اتریش برگزار می شود. همایش مرکزی در برلین، در کنیسای “ریکا” برگزار می شود. این کنیسا در شب موسوم به کریستال ناخت به آتش کشیده شد و تقریبا به طور کامل ویران گردید. ولی در ده های اخیر بازسازی شد و اکنون یکی از مجلل ترین نیایشگاه ها در برلین محسوب می شود. خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در این آئین یادبود حضور دارد و یاد هزاران نفر یهودیانی را که به دست اوباش نازی در آن شب کشته شدند، گرامی می دارد.

رئیس جمهوری آلمان پرزیدنت فرانک والتر اشتاین مایر و شمار دیگری در بلندپایگان آلمان نیز در این بزرگداشت حضور خواهند داشت. قرار است آئین های مشابهی در اتریش برگزار شود.

رئیس جمهوری اتریش، پرزیدنت الکساندر واندربلان نیز در سخنانی به مناسبت کریستال ناخت گفت که ملت اتریش باید شرمنده وقوع چنین حوادثی باشد و همگان باید گرایش های یهودستیزانه را نکوهش کنند و از تکرار چنین حوادث ظالمانه دوری جویند. رئیس جمهوری اتریش، این سخنان را در آئین یادبودی که در کنیسای بزرگ شهر وین برگزار گردید بیان داشت. شماری از مقامات ارشد دولت اتریش نیز در این همایش حضور داشتند.

بقدرت رسیدن هیتلر، روی ویترین فروشگاه های یهودی علامت ستاره شش پر میکشیدند که مردم از آنها خرید نکنند

یک دیدگاه

  1. آلمان و اتریش و همچنین ایتالیا بخاطر فاجعه غیر انسانی جنگ جهانی دوم امروز باید در کنار اسرائیل باشند و دوستی با اسرائیل را ریشتن تقویت کنند چرا که اینده جهان به نام اسرائیل رقم خواهد خورد جلال و برکت بر اسرائیل خدا و قوم بنی اسرائیل و تمام اسرائیل پسندان باشد . و لعنت خدا بر دشمنان اسرائیل باد

Comments are closed.