به نیروی قدس در سوریه تلفات و خسارت سنگین وارد آمد. اسرائیل در دوران بایدن نیز به نبرد ادامه می دهد

به دنبال حملات هوایی گسترده علیه مواضع متعلق به سپاه پاسداران و گروه های نیابتی آن در سوریه، که به اسرائیل نسبت داده شد، سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که در جریان این حملات، دست کم شانزده تن از چریک های مزدور سپاه پاسداران و همچنین هفت تن از سربازان ارتش سوریه هلاک شده اند و حدود بیست تن زخمی گردیده اند.

خبرگزاری رسمی سوریه وقوع حمله را مورد تایید قرار داد، ولی به تلفات احتمالی اشاره ای نکرد.

درگزارش های پیشین آمده بود که حمله هوایی سپیده دم امروز بسیار گسترده تر از حملات پیش بوده و جمعا نوزده نقطه در فاصله بین سوریه و عراق، در نقطه ای موسوم به البوکمال آسیب دیده و تلفات سنگینی وارد آمده است.

البوکمال در استان دیرالزور سوریه قرار دارد و اکنون حدود دوسال است که رژیم ایران می کوشد یک پایگاه نظامی بسیار بزرگ در آن جا برپا سازد و هر بار با حملات هوایی ویرانگری روبرو شده که زیان سنگین وارد آورده است.

طبق معمول، خبرگزاری رسمی سوریه ادعا کرد که پدافند هوایی آن کشور توانسته است اکثر موشک ها را در هوا شکار کند. این خبرگزاری نسبت به تلفات احتمالی سکوت کرد و درباره زیان های وارده نیز سخنی نگفت.

در سه سال اخیر، بیش از هزار و پانصد هدف نظامی وابسته به رژیم ایران و مزدوران آن، و همچنین مواضع ارتش سوریه مورد حمله هوایی قرار گرفته که ارتش اسرائیل مسئولیت شماری از آن ها را به عهده گرفته است.

پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) یک مقام اطلاعاتی ایالات متحده که نخواست نامش برده شود، به خبرنگاران گفت که در اجرای این حمله، ایالات متحده به اسرائیل یاری اطلاعاتی رسانده است. اسرائیل از دیرباز گفته است که اجازه نخواهد داد افراد سپاه قدس در سوریه بمانند و آن سرزمین را به پایگاه تعرض علیه اسرائیل مبدل سازند

تصاویری که پیش از ظهر امروز درباره نقاط بمباران شده، توسط رسانه های همگانی انتشار یافت، نشان می دهد که به برخی از این اهداف نظامی زیان سنگینی وارد آمده است.

مقام اطلاعاتی آمریکایی در ادامه افشاگری خود گفت که هدف های مورد حمله، انبارهای اسلحه رژیم ایران در خاک سوریه بوده و همچنین در برخی انبارها، مواد ذخیره شده بود که رژیم ایران برای ادامه برنامه اتمی خود به آن نیاز دارد.

ژنرال نیروهای ذخیره عاموس یادلین که در گذشته رئیس بخش سیاسی – نظامی وزارت دفاع اسرائیل بوده، ارزیابی کرد که زیان وارده به سپاه قدس و رژیم ایران در جریان حمله سپیده دم امروز قابل ملاحظه بوده است. او به خبرنگاران گفت: این حمله نشان می دهد که حتی در دوران ریاست جمهوری بایدن، اسرائیل از تلاش برای جلوگیری از استقرار نیروهای ایرانی در خاک سوریه، دست بر نخواهد داشت.