به پاس به رسمیت شناختن بلندی های گولان، اسرائیل شهرکی به نام “ترامپ” برپا می کند

تابلوی برپایی آبادی بلندیهای ترامپ در بلندیهای گولان

پرزیدنت دونالد ترامپ از اقدام اسرائیل در نامگذاری یک شهرک نوبنیاد در بلندی های گولان به عنوان گرامیداشت وی، به گرمی سپاسگزاری کرد و برای ملت و دولت اسرائیل درود فرستاد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیر دفاع، جلسه هفتگی روزهای یکشنبه دولت را این بار در مکانی در بلندی های گولان برگزار کرد و در آنجا اعلام داشت که دولت و ملت اسرائیل برای سپاسگزاری از رئیس جمهوری ایالات متحده که حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را به رسمیت شناخته، آبادی جدیدی برپا می سازد که “بلندی های ترامپ” نام خواهد گرفت.

در این نشست، علاوه بر اعضای هیات دولت، سفیر ایالات متحده در اسرائیل و همچنین روسای انجمن های محلی اسرائیلی و دروزی در بلندی های گولان حضور داشتند.

در جریان سخنرانی در همین آئین بود که نتانیاهو از کشورهای جهان خواستار شد از تلاش های پرزیدنت ترامپ برای متوقف ساختن دست اندازی های رژیم ایران و متزلزل شدن امنیت در خاورمیانه، جانبداری کنند.

پرزیدنت ترامپ در یک پیام توییتری ضمن سپاس از دولت و ملت اسرائیل، نوشت که این رویداد را یک افتخار برای خویش می داند.

دیوید فریدمن سفیر ایالات متحده در اسرائیل نیز در پایان آئین نامگذاری، در حساب توییتر خود، ضمن سپاس از دولت و ملت اسرائیل، نوشت: «برای من افتخار بزرگی بود که در کنار آقای نتانیاهو، نامگذاری یک آبادی جدید اسرائیلی را به گرامیداشت پرزیدنت ترامپ اعلام کنیم».

این نامگذاری دیروز (یکشنبه) مصادف با زادروز پرزیدنت ترامپ انجام گرفت. دیوید فریدمن یادآوری کرد که این دومین بار است که اسرائیل نام رئیس جمهوری ایالات متحده را در زمان خدمت، روی یکی از آبادی های خود می گذارد. بار پیشین در سال ۱۹۴۹ در زمان ریاست جمهوری پرزیدنت هری ترومن بود. کوتاه مدتی پیش از آن، ایالات متحده در کنار اتحاد شوروی، استقلال اسرائیل را به رسمیت شناختند و حمایت خود را از این کشور نوخاسته اعلام کردند.

این حمایت، در سال ۱۹۴۸ و هنگام رای گیری در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد به رسمیت شناختن اسرائیل و تائید موجودیت آن بود. در آن سال ها جنگ سرد بین بلوک غرب و بلوک شرق به شدت ادامه داشت و این یکی از موارد نادری بود که هم اتحاد شوروی و هم ایالات متحده به برپایی کشور اسرائیل رای موافق دادند.

در آئین شب گذشته، بنیامین نتانیاهو هنگام رونمایی تابلوی “بلندی های ترامپ” از جمله گفت: «پرزیدنت ترامپ دوست بزرگ و صمیمی کشور اسرائیل است. او رهبر بزرگی است که اقداماتی انجام داده که هیچ یک از روسای جمهوری پیشین ایالات متحده آن را عملی نساخته بودند و سخن از اقداماتی است که معیارهای عدالت و حقیقت ایجاب می کرد که به مرحله عمل برسند».

یک دیدگاه

  1. درود زندگی در اسرائیل و ایران جریان دارد به امید روزی که اعراب اطراف اسرائیل و ایران آرام و متمدنانه زندگی کنند البته کار کنند و زندگی کنند نه مفت خوری و شهادت طلبی آن هم برای آخوندهای عرب زاده و عرب پرست ایران

Comments are closed.