به کار انداختن سانتریفیوژهای جدید در ابعاد گسترده، ممکن است رژیم ایران را در آستانه جنگ قرار دهد

حکومت ایران اعلام کرده که در چارچوب نقض تعهدات گام به گام خود در برجام نسل ششم سانتریفیوژهایی را که در ایران ساخته شده به کار می اندازد و تزریق اورانیوم گازی به آن آغاز می شود

ناظران اسرائیلی خبر دیدار هیات آژانس بین المللی انرژی اتم از تهران را امری مهم دانستند و ابراز امیدواری کردند که یکی از اقدامت آن ها، بازرسی از یک انبار بزرگ مواد رادیو اکتیو و تولید آن در ناحیه تورقوز آباد جنوب تهران است که نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل از آن پرده برداشت.

دیدار هیات پس از آن انجام می گیرد که حکومت ایران اعلام کرده که در چارچوب نقض تعهدات گام به گام خود در برجام نسل ششم سانتریفیوژهایی را که در ایران ساخته شده به کار می اندازد و تزریق اورانیوم گازی به آن آغاز می شود.

اعضای این هیات روز آدینه (پریروز) به تهران رسیدند و بازرسی های خود را آغاز کردند. ولی معلوم نیست که آیا به آن ها اجازه داده خواهد شد از تورقوز آباد نیز دیدن کنند، یا خیر!

بهروز کمانولدی سخنگوی آژانس اتمی ایران گفته بود که تا دو ماه دیگر رژیم قصد دارد همه سانتریفیوژهایی را که در اختیار دارد فعال سازد. مفهوم این اقدام آن است که رژیم ایران خواهد توانست در مدتی نسبتا کوتاه مقادیر عظیمی اورانیوم غنی شده در اختیار داشته باشد که می تواند برای تولید بمب هسته ای به کار رود.

البته رژیم ایران اعلام کرده که در حال حاضر قصد ندارد به غنی سازی اورانیوم به حد بیست درصد روی آورد. ولی آگاهان می گویند که اجرای چنین تصمیمی بسیار عملی خواهد بود. ولی در همان حال، ممکن است رژیم ایران را در معرض حمله نظامی قرار دهد. زیرا غنی سازی بیست درصدی، به آسانی می تواند غنی سازی هشتاد تا نود درصدی را برای تولید بمب هسته این به دنبال آورد و آنگاه کشورهایی مانند اسرائیل و ایالات متحده ناچار به واکنش نظامی خواهند شد.