بولتون در واکنش به سفر ظریف به ونزوئلا: خودش را گویی در خانه خود احساس می کرد

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در توئیت خود  دیدار محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران را، با نیکلاس مادورو، رهبر انقلابی ونزوئلا که مشروعیتش از سوی بسیاری از کشورها به چالش کشیده نوشت که «آقای ظریف خودش را در خانه خودشتان احساس کرده است». منظور این طعنه بولتون آن بود که هر دو رژیم ایران و ونزوئلا فاقد مشروعیت هستند و از حمایت مردم کشورهای خود برخوردار نمی باشند.

بولتون نوشت:  «احساسی به من می‌گوید که ظریف در کاراکاس به عنوان میهمان رژیم نامشروع مادورو، گویی به خانه خود آمده است». ظریف در چهار چوب دیدار از سه کشور آمریکای لاتین که با رژیم ایرن دوست و همکاری نزدیک دارند، به ونزوئلا رفت.

حکومت ایران از حامیان دولت نیکلاس مادورو در ونزوئلا بعد از روسیه و ترکیه به‌شمار می‌رود، و این درحالی که بسیاری از مردم ونزوئلا خواهان استعفای او هستند و وی را به تقلب در نتایج انتخابات ریاست جمهوری متهم می سازند.

خوان گوایدو، رهبر مخالفان در ونزوئلا، ماه‌ها پیش در صدر اکثریت پارلمانی که ریاست‌جمهوری مادرو را نامشروع می‌داند، به‌عنوان رئیس‌جمهوری موقت سوگند یاد کرد. بیش از ۵۰ کشور جهان در حال حاضر گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.

خیزش های مردمی واعتراضات ضد دولتی در ونزوئلا، در کنار بحران‌های انسانی و اقتصادی، مدت‌هاست که ادامه دارد. مادرو همچنان از حمایت ارتش برخوردار است. ایالات متحده امریکا ، تحریم‌های گسترده‌ای را در حمایت از مردم ان کشور علیه کاراکاس اعمال کرده‌است.

ظریف  پس از شرکت در نشست گروه عدم تعهد در ونزوئلا، قرار است راهی نیکاراگوئه و بولیوی، دیگر کشورهای نزدیک به تهران در آمریکای لاتین، شود.

یک دیدگاه

Comments are closed.