بولتون در کتابش: «نتانیاهو نسبت به توانایی داماد ترامپ در پیشبرد صلح با فلسطینیان تردید داشت»

در کتاب جنجالی جان بولتون مشاور پیشین کاخ سفید در امور امنیت ملی، بخشی نیز به روابط اسرائیل و ایالات متحده، و به ویژه مساله صلح با فلسطینیان اختصاص دارد.

بولتون در این کتاب، که پرزیدنت ترامپ با همه نیروی خود کوشید از انتشار آن جلوگیری کند، از جمله آمده است که بنیامین نتانیاهو تردید بسیار داشت که جارد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ قادر باشد وارد مساله صلح اسرائیلی – فلسطینی شود و سرپرستی هیاتی را که مامور این کار شده بود به عهده گیرد.

جارد کوشنر که تا پیش از به قدرت رسیدن پرزیدنت ترامپ هیچ گونه تجربه سیاسی یا دیپلماتیک نداشت، از جانب رئیس جمهوری مامور شده بود بر هیئتی که مسئول تهیه طرح صلح اسرائیلی – فلسطینی شده بود نظارت کند. او در این رابطه چند بار نیز به اسرائیل سفر کرد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، با نقل قول از کتاب بولتون نوشت که ارزیابی نتانیاهو بر این اساس بود که وی خانواده کوشنر را از سال ها پیش می شناخت و از این رو بعید می دانست که جارد کوشنر از قدرت دیپلماتیک برخوردار باشد که بتواند بر تهیه طرح صلح نظارات کند و با اسرائیل و فلسطینیان وارد مذاکره شود.

دفتر نخست وزیری اسرائیل این گزارش روزنامه جروزالم پست را عملا تکذیب کرد و با انتشار بیانیه ای، خانواده کوشنر را مورد تحسین قرار داد.

در این بیانیه نوشته شده است: آقای نتانیاهو به توانایی های آقای کوشنر اعتماد کامل دارد و آن چه را که در این راستا نباشد، بی پایه و اساس تلقی می کند.

در ادامه بیانیه رسمی دفتر نخست وزیری در اسرائیل آمده است که جارد کوشنر توانایی های قابل توجهی در انجام ماموریت خود نشان داد و در پیشبرد صلح نقش قابل توجهی ایفا کرد و در تقویت مناسبات بین ایالات متحده و اسرائیل نیز دستاوردهای مهمی داشته که دیگران موفق به انجام آن نبوده اند.