بولتون میگوید: مشاور امنیت ملی روسیه، در دیدار با وی، خواستار نشد که تحریم ها علیه رژیم ایران راکد بماند

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، که در روزهای گذشته میهمان دولت اسرائیل بود، با نماینده ارشد روسیه درباره حکومت ایران و مساله حضور نظامی سپاه قدس در سوریه گفتگوهای مفصلی به عمل آورد.

جان بولتون در جریان سفر سه روزه به اورشلیم، پیرامون همین موضوع با رهبران اسرائیل گفتگوهای مشروحی به عمل آورده بود و به گفته آگاهان، همآهنگی های کاملی بین اسرائیل و ایالات متحده در این زمینه وجود دارد.

هدف تماس های ایالات متحده با روسیه آن است که دولت مسکو را متقاعد سازد که باید از استقرار نظامی رژیم ایران در سوریه جلوگیری کنند. این خواسته، بارها از جانب اسرائیل نیز به طور قاطع مطرح شده است.

حکومت ایران در روزهای اخیر با تحریف سخنان مقامات روسی، ادعا کرده بود که روسیه هیچ گونه گفتگویی در این زمینه با ایالات متحده به عمل نیاورده و هیچ تعهدی نداده است.

این ادعا در حالی مطرح گردید که پرزیدنت ترامپ گفته بود که موضوع اصلی گفتگوهایش در دیداری که با پوتین در هلسینکی انجام گرفت، خروج نیروهای ایرانی از سوریه و مهار کردن زیاده خواهی های حکومت اسلامی بوده است.

جان بولتون نیز برای گفتگو درباره همین موضوع از اورشلیم رهسپار ژنو شده بود.

گفتگوی بولتن با نیکولای پاتروشُف مشاور امنیت ملی پرزیدنت پوتین، پنج ساعت ادامه یافت که نشان می دهد مذاکرات تا چه حد جدی و گسترده بوده است.

پاتروشف نیز در همایش رسانه ای مشترک با بولتون، تائید کرد که موضوع حضور نیروهای مسلح حکومت ایران در سوریه و همچنین رفتارهای حکومت ایران در منطقه، دو مساله اصلی مذاکرات مفصل آن دو تن بوده است.

مطلبی که ممکن است نگرانی رژیم ایران را از این نوع تماس ها دوبرابر کند، اظهارات بولتن است که گفت در آن دیدار پنج ساعته، نماینده روسیه کوچکترین درخواستی برای تعلیق تحریم ها علیه رژیم ایران و یا راکد گذاشتن آن مطرح نکرده است.

مقامات حکومت اسلامی ایران انتظار داشتند که روسیه در برابر ایالات متحده، قاطعانه از مصالح و خواسته های آنان دفاع کند. ولی اکنون می بینند که دولت مسکو یک بار دیگر آن ها را تنها گذاشته و اکنون قصد دارد برای بیرون راندن افراد سپاه قدس از سوریه، با دولت واشنگتن نیز همکاری کنند تا شاید امتیازاتی را در ادامه تسلط خود بر شبه جزیره کریمه دریافت کنند.

آگاهان گفتند که د گفتگوهای پنج ساعته بین مشاوران امور امنیت ملی ایالات متحده و روسیه، جنجال دخالت احتمالی مسکو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز مطرح شده است. ولی بولتون درباره جزئیات آن مطلبی نگفت.

جان بولتون در همایش رسانه ای مشترک با همتای روس خود دوباره تاکید کرد که مساله خروج نیروهای ایرانی از سوریه، از اهمیت درجه اول برخوردار است.