بوی تعفن رژیم، پس از نابود شدن منابع آب و محیط زیست ایران، اکنون به تهران پایتخت رسیده است

زمین زیر پای پایتخت ایران به دلیل پدیده رو به تشدید فرونشست تکان می‌خورد و ممکن است در نهایت منجر به نابودی برخی از محله‌های آن شود

یک گزارشگر رادیو پیام اسرائیل که با شماری از شهروندان در تهران تلفنی صحبت کرده، می گوید که شکایات مردم از بوی تعفنی که پایتخت ایران را فراگرفته، به خشم آمده اند و از حکومت می خواهند هرچه زودتر برای برطرف کردن آن اقدام کند.

در سال های اخیر هوای تهران، به خاطر انبوه اتومبیل های کهنه و کامیون های از رده خارج شده، بسیار آلوده شده و نفس کشیدن را مشکل کرده است. ولی اهالی شهر می گویند که این بار بوی تعفن شدیدی بخش های گسترده ای از پایتخت را دربر گرفته است.

به این مناسبت، تهران در روزهای اخیر به صحنه شایعات مختلف مبدل گردیده که هرکس منشاء تعفن را در مشکل دیگری می داند. رایچ ترین شایعه آن است که لوله های گاز رسانی به خانه ها، در اثر کهنگی دچار ترک شده و گاز از آن جا در فشا پراکنده می شود.

آگاهان می گویند که اگر این شایع درست بود، موجبانفجارهای شدید و کشته شدن افراد و ویران کردن خانه ها میشد.

شایعه دیگر، ترکیدن لوله های انتقال آمونیاک است، که تنفس آن هم ممکن است موجب مرگ شود.

احتمال سوم، که آن هم چندان منطقی به نظر نمی رسد، تراکم زباله در چند نقطه پایتخت است.

همچنین بر اساس یافته‌های گروهی از پژوهشگران که چندی پیش در مجله «نیچر» منتشر شد، زمین زیر پای پایتخت ایران به دلیل پدیده رو به تشدید فرونشست تکان می‌خورد و ممکن است در نهایت منجر به نابودی برخی از محله‌های آن شود.

اما تهران تنها جایی در ایران نیست که با پدیده فرونشست به دلیل استفاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی و تغییرات اقلیمی رویاروست. تا آغاز ۱۳۹۳، یک میلیون هکتار از عرصه‌ها و اراضی طبیعی ایران به‌ دلیل برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی و خالی شدن آبخوان‌ها دچار فرونشست شده بودند.

 

2 دیدگاه‌

  1. تمام تهران فاضلاب هست و عن قریب این ۴۰ میلیون جمعیتی که حکومت باعث جمع شدنشون در تهران و بدلیل امکانات بهتر،شده،روی فضولات انسانی فرو می روند و این یک واقعیت علمی است.تنها راهش تخلیه تهران برای ۲۰۰سال است

Comments are closed.