بیانیه  جوامع ایرانیان مقیم اروپا خطاب به وزیر خارجه آمریکا: باید تروریسم رژیم تهران را محکوم کنید

جوامع ایرانیان مقیم اروپا،  با انتشار بیانیه‌ای از آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده خواسته اند  تا عملیات تروریستی رژیم تهران در خاک کشورهای اروپایی را محکوم کند.

این  تشکل غیر دولتی ایرانیان مقیم اروپا، در این بیانیه نگرانی خود را از رفتار کشورهای اروپایی و آمریکا در عدم اتخاذ یک سیاست قاطع در قبال رژیم ایران، در مورد توطئه بمب‌گذاری در نشست “سازمان مجاهدین خلق” در پاریس ابراز کرده و دلیل آن را ناشی از “ملاحظات مربوط به احیای برجام” دانسته است.

یادآور می شود که دادگاه کیفری بلژیک، حدود سه ماه پیش ، اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت حکومت  ایران در وین را به دلیل توطئه برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس مجرم شناخته و او را به ۲۰ سال زندان محکوم کرد. در این رابطه سه هم‌دست اسدالله اسدی که تابعیت دوگانه ایرانی-بلژیکی دارند، به احکام زندان ۱۵ تا ۱۸ سال و سلب تابعیت بلژیکی محکوم شدند.

در این بیانیه  در اعتراض به عدم موضع گیری قاطع در محکومیت رژیم ایران توسط اتحادیه اروپا، علیرغم مرور یک ماه پس از صدور حکم دادگاه کیفری آنتورپ، هشدار داده که “این توطئه می‌توانست یکی از خونین‌ترین وقایع تروریستی در تاریخ اروپا باشد.

جوامع ایرانیان مقیم اروپا،  گفته اند : «سکوت در قبال تروریسم حکومت ایران که علاوه بر ایرانیان مخالف، امنیت شهروندان اروپایی را هم به خطر انداخته، سکوت در قبال سیاست‌های مخرب رژیم در منطقه و بالاخره سکوت و بی‌توجهی به سرکوب بیرحمانه ‌مردم ایران، رژیم ایران را در سیاست‌های سرکوبگرانه و یاغیگرانه‌اش تشجیع کرده است.»

این تشکل غیر دولتی ایرانیان مقیم اروپا،  دادن امتیاز به رژیم ‌ایران را “ساده‌لوحی” دانسته، و اعلام کرده است که این امتیاز  موجب سرکوب بیشتر مردم ایران و “گسترش تروریسم در اروپا با استفاده از امکانات دیپلماتیک” می‌شود.

در پایان این بیانیه با تاکید بر لزوم کاهش مناسبات کشورهای اتحادیه اروپا با رژیم ایران و بسته شدن سفارتخانه‌هایی که مرکز “جاسوسی و ترور هستند” از اتحادیه اروپا و کشورهای غربی می‌خواهد رژیم ایران را در قبال “اعمال خود در زمینه تروریسم حکومتی، نقض گسترده حقوق بشر، برنامه موشک های بالستیک، و همینطور تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای به پاسخگویی وادارد.