بیانیه دولت اسرائیل درباره بحران اوکراین:شریک نگرانی های جهانی درباره اوکراین هستیم

دولت اسراییل با انتشار بیانیه ای نگرانی خود را از تحولات اوکراین اعلام کرد.

‏پس از نشست نخست‌وزیر اسرائیل با وزیران خارجه، دفاع و دارایی، نخستین بیانیه کشور درباره بحران اوکراین صادر شد.

در این بیانیه آمده است:

۱-اسرائیل شریک نگرانی‌های جهانی درباره گام‌هایی است که در شرق اوکراین برداشته شده و امیدوار است راه حلی دیپلماتیک برای بازگشت آرامش پیدا شود و آماده کمک در این زمینه است.

‏۲- اسرائیل از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی اوکراین حمایت می‌کند.

پیش تر ارزیابی شده بود که با وجود اینکه چند روز از آغاز بحران اوکراین می گذرد اما اسرائیل در این باره سکوت اختیار کرده و این به این دلیل می باشد که ه این سکوت، ناشی از نیاز اسرائیل به روسیه برای عملیات نظامی علیه ایران در سوریه است.

به گزارش رسانه کان اسرائیل در روز سه‌شنبه، سوم اسفند، دولت نفتالی بنت در موضع‌گیری در ارتباط با روسیه و تصمیمات رهبر آن، ولادیمیر پوتین در قبال اوکراین، تاکنون احتیاط را ترجیح داده است.

بر اساس این گزارش، مقامات اسرائیلی در نشست‌های داخلی برای ارزیابی این بحران گفته‌اند که هر گونه موضع‌گیری که لطمه احتمالی به تصمیمات ولادیمیر پوتین محسوب شود، برای آزادی عمل نظامی اسرائیلی در سوریه زیان‌بار خواهد بود.

دولت اسرائیل در بیانیه رسمی خود در این ارتباط خواهان در پیش گرفتن راه حل دیپلماتیک بوده و ابراز آمادگی کرده در راستای حل بحران کمک و همیاری کند.

رئیس جمهوری روسیه این هفته استقلال مناطق لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین را «به رسمیت شناخت». این گام، مقدمه‌ای برای اعزام نظامیان روسی به این نواحی تعبیر شده و خشم شدید آمریکا و پیمان ناتو را به دنبال داشته است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز سوم اسفند گفت که ولادیمیر پوتین با این اقدامات به حق حیات اوکراین حمله کرده و روسیه یقینا متجاوز است.