بیانیه مستندسازان ایران در حمایت از مردم به پا خاسته: «حکومت، حرمت مردم معترض و خانواده هایشان را حفظ کند»

رخشان بنی‌اعتماد، جعفر پناهی، رضا دُرمیشیان، مانی پتگر، بهمن کیارستمی، محسن امیریوسفی، محمد رسول‌اف، مینا اکبری، کاوه فرنام، مهناز افضلی و مصطفی آل‌احمد از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند

۱۳۵ نفر از مستندسازان ایرانی در اعتراض به سرکوب اعتراضات آبان‌ماه با انتشار بیانیه‌ای خواستار “آزادی و حرمت گذاشتن به شأن معترضین و خانواده‌های داغدار و آسیب‌دیدهٔ” شدند.

در این بیانیه آمده‌است: «ما مستندسازان امضاکنندهٔ این بیانیه اعلام می‌کنیم که نه تنها چشم بر روی واقعیت‌های امروز سرزمین‌مان نمی‌بندیم که در کنار مردم و دوش به دوش آن‌ها روایت خود را از آنچه بر ما گذشت ثبت و حفظ خواهیم کرد؛ روایت جان به لب رسیدن از غمِ نان، روایت کشته‌شدگانِ بی‌تدفین و بی‌مزار و زندانیان بی‌نام و بی‌نشان که هر کدام‌شان کسی از ما هستند».

در پایان نوشته شده است:   «ما همراه و همدل با مردم میهن‌مان در چهلمین روز فاجعه، یاد کشته‌شدگان و زندانیان در بند را زنده نگه می‌داریم و خواهان برقراری عدالت، آزادی و حرمت گذاشتن به شأن معترضین و خانواده‌های داغدار و آسیب‌دیده هستیم».

رخشان بنی‌اعتماد، جعفر پناهی، رضا دُرمیشیان، مانی پتگر، بهمن کیارستمی، محسن امیریوسفی، محمد رسول‌اف، مینا اکبری، کاوه فرنام، مهناز افضلی و مصطفی آل‌احمد از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

گفتنی است که در مراسم اختتامیه جشنواره سینما، حقیقت نیز محسن استادعلی، کارگردان برگزیده این جشنواره، جایزه خود را به پویا بختیاری، از کشته‌شدگان اعتراضات، تقدیم کرده و او را جسورترین مستند ساز معرفی کرده بود.