بیانیه مشترک بریتانیا،آلمان و فرانسه در نیویورک:برای ما روشن است که ایران مسئول حمله به عربستان است.هیچ توضیح دیگری وجود ندارد

رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا روز دوشنبه اول مهرماه در بیانیه مشترکی اعلام کردند که ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، امانوئل مکرون، آنگلا مرکل و بوریس جانسون در بیانیه‌شان گفته‌اند: «روشن است که ایران پشت حمله به تاسیسات نفتی عربستان قرار دارد».

انتشار بیانیه سه کشور اروپایی که رژیم ایران را مسئول حملات تروریستی هفته گذشته به تاسیسات نفتی آرامکو در شمال شرق عربستان دانست حسن روحانی را در روزهای اقامت خود در نیویورک  و سخنرانی او در مجمع عمومی سازمان ملل در وضعیت بسیار دشواری قرار خواهد داد.

سه کشور اروپایی فرانسه-آلمان و بریتانیا در بیانیه مشترکی شب گذشته( دوشنبه) در نیویورک آشکارا و با صراحت حکومت اسلامی ایران را مسئول حمله هفته گذشته به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان دانستند.

این در حالی است که رژیم ایران همچنان این ادعا را رد می کند و حوثی‌های یمن را مسئول این حمله تروریستی می داند و از این حمله توسط حوثی های یمن دفاع کرده و آن را اقدامی مشروع می داند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در بیانیه مشترکی که فرانسه منتشر کرد نوشتند: “برای ما روشن است که ایران مسئول این حمله است. هیچ توضیح دیگری وجود ندارد. ما از تحقیقات جاری برای حصول جزییات بیشتر حمایت می کنیم.”

آن حملات عرضه بیش از ۵ درصد نفت جهانی را مختل کرد و باعث افزایش قیمت جهانی نفت شد.

رهبران این سه کشور اروپایی همچنین در بیانیه خود بر ضرورت دیپلماسی برای کاهش تنش‌ها در منطقه تاکید کرده‌اند.

تحلیلگران سیاسی می گویند حمله موشکی به تاسیسات نفتی و یا غیر نفتی یک کشور دیگر نوعی اعلام جنگ مستقیم بر علیه آن کشور محسوب می شود و جامعه بین المللی به هیچ وجه آن را تحمل نخواهد کرد.

در گزارش‌های پیشین آمده بود که حسن روحانی  پیش از سفر به نیویورک گفته بود که با طرح صلحی برای منطقه خاورمیانه و جهان عازم سفر به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه سازمان ملل می باشد.

آگاهان سیاسی می پرسند چگونه است حکومتی که تاسیسات نفتی کشور همسایه را به موشک می بندد همزمان ادعای ارائه طرح صلح برای منطقه خاورمیانه و جهان را دارد؟!

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه رژیم اسلامی در مصاحبه خود با شبکه سی ان ان ادعا کرده بود که رژیم ایران صلح طلب است و می کوشد با کشورهایی که به گفته وی باعث تنش در منطقه خاورمیانه می شوند مبارزه کند.

آنها در این بیانیه تصریح کرده‌اند: «زمان آن فرا رسیده است که ایران مذاکرات درازمدت برای برنامه اتمی و امنیت منطقه از جمله برنامه موشکی خود را بپذیرد».

ساعاتی پیش از انتشار این بیانیه مشترک بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در اظهار نظری غیر منتظره از لزوم مذاکره ایران با قدرت های جهانی بر سر به گفته او یک قرارداد جدید سخن گفته بود آگاهان این سخنان جانسون را خروج  تلویحی بریتانیا از برجام قلمداد می کنند.

همچنین رژیم اسلامی ایران برای ابراز حسن نیت خود پیش از شروع اجلاس سالانه سازمان ملل اعلام کرد که نفتکش توقیف شده بریتانیا را آزاد کرده است. هرچند که تاکنون خبر حرکت این کشتی و خروج آن از بندرعباس اعلام نشده است.