بیانیه کاخ سفید علیه عملکرد صدای آمریکا به زبان های گوناگون، سابقه نداشت ولی به زبان فارسی اشاره نشده است

پرزیدنت ترامپ در طول مدت زمامداری خود، بارها و بارها از شیوه خبررسانی روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی ایالات متحده انتقاد کرده بود، ولی این نخستین بار است که با انتشار یک بیانیه شدیداللحن از سوز کاخ سفید، رسانه ای مورد انتقادهای گزنده قرار می گیرد که جنبه دولتی دارد و از بودجه عمومی ارتزاق می کند.

در بیانیه کاخ سفید عملکرد صدای آمریکا و شیوه خبررسانی آن مورد انتقاد شدید قرار گرفته و این نهاد که به ده ها زبان برنامه تلویزیونی و رادیویی پخش می کند متهم گردیده که در گزارش هایش، بیشتر، دیدگاه های دشمنان و یا رقیبان ایالات متحده و از جمله چین، روسیه و حکومت اسلامی ایران را بازتاب داده است.

پرزیدنت ترامپ از هنگام کارزار انتخاباتی خود، حدود چهار سال پیش، در هر فرصت رسانه های خبری آمریکا را مورد انتقاد های گزنده قرار داد و آنها را متهم ساخت که گزینشی عمل می کنند و واقعیات را بازتاب نمی دهند و حقایق را تحریف می کنند. به دنبال همین اتهام بود که رئیس جمهوری برگزیده ایالات متحده حساب توییتری خود را به راه انداخت و پیام های فوری خود را از طریق آن به آگاهی همگان می رساند.

در بیانیه کاخ سفید، صدای آمریکا متهم شده که به سخنگوی دشمنان ایالات متحده مبدل گردیده و اظهارات خصمانه مقامات چین و روسیه و حکومت اسلامی ایران را در ابعاد وسیع بازتاب می دهد و به اندازه کافی به تشریح مواضع و سیاست های دولت آمریکا نمی پردازد.

در این بیانیه بی سابقه، به زبان خاصی در صدای آمریکا اشاره نشده، ولی گمان می رود که بیشترین انتقاد، متوجه برنامه های رادیویی و تلویزیونی به زبان های انگلیسی، روسی و چینی بوده است.

ولی در این انتقاد نامه، به پخش پیام توییتری محمد جواد ظریف که به دولت آمریکا و شخص پرزیدنت ترامپ مطالب توهین آمیزی نگاشته بود به صراحت اشاره شده، ولی توضیح داده نشده است که این خبر به چه زبان و یا زبان هایی پخش شده و آیا در بخش فارسی نیز انعکاس داشته است یا نه!

از هنگام روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ، بخش فارسی صدای آمریکا در ابعادی گسترده به پخش و انتشار دیدگاه های دولت آمریکا، به ویژه در ارتباط با ایران پرداخته است. با این همه، منتقدین می گویند که در افشاگری علیه رژیم ایران و پخش اخبار علیه آن، هنوز می توان کوشش بیشتری به عمل آورد.

وبسایت های خبری صدای آمریکا و رادیو فردا، تا هنگام تنظیم این گزارش، خبر انتشار بیانیه انتقاد آمیز کاخ سفید را بازتاب نداده اند.

وبسایت صدای آمریکا به فارسی، نه تنها در گزارش ها و وبسایت خود، اظهارات رهبران ایالات متحده علیه رژیم ایران را به صورت گسترده انتشار می دهد، بلکه در بسیاری از موارد، هنگام سخنرانی رهبران آمریکا درباره ایران، اظهارات آن ها را به صورت همزمان، و با ترجمه فارسی پخش می کند. چنین کاری در رسانه های دیگر خبری به زبان فارسی سابقه ندارد.

طرفداران اسرائیل، از رادیو فردا خرده میگیرند که چگونه ممکن است هنوز از پایتخت اسرائیل به عنوان “بیت المقدس” نام می برد و این در حالی که دولت پرزیدنت ترامپ، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته و سفارتخانه خود را نیز از تل آویو به اورشلیم منتقل کرده است. صدای آمریکا، نام پایتخت اسرائیل را از چند سال پیش “اورشلیم” اعلام می کند.

2 دیدگاه‌

  1. من کاملا با این نقطه نظر ترامپ در رابطه با عملکرد صدای امریکا موافقم زیرا سال هاست اخبار و مقالات منتشره را دنبال کرده ام و همواره متعجب بودم که چگونه یک رسانه که توسط مالیات مردم امریکا ارتزاق میکند چنین موضع ضد امریکایی می‌تواند داشته باشد!

Comments are closed.