بیانیه کرملین: پرزیدنت پوتین در گفتگوی تلفنی با نتانیاهو، ار برقراری روابط عادی بین امارات و اسرائیل ابراز خشنودی کرد

کاخ کرملین اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در یک تماس تلفنی با پرزیدنت پوتین رئیس جمهوری روسیه، او را از پیامدهای دیدار وزیر خارجه ایالات متحده و مذاکراتی که در اورشلیم صورت گرفته آگاه ساخته است. محور این مذاکرات، تلاش برای برپایی یک محور منطقه ای در حوزه خلیج فارس برای رویارویی با تهدیدهای حکومت اسلامی ایران است. ایالات متحده می کوشد از طریق پیشبرد روابط اسرائیل با امیر نشین ها، این امکان را به وجود آورد.

کاخ کرملین در بیانیه ای انتشار داد نوشت که در مکالمه تلفنی، پرزیدنت پوتین خطاب به نتانیاهو از برقراری روابط عادی بین امارات عربی متحده و اسرائیل، ابراز خشنودی کرده و گفته است که چنین اقدامی به برقراری ثبات سیاسی در خاورمیانه یاری می رساند.

این واکنش دولت روسیه نسبت به چنین تحول مهمی که در خاورمیانه روی می دهد، بسیار گرم تر از اظهار نظرهای سران اروپای غربی نسبت به این رویداد می باشد. در مجموع، دولت های غربی استقبال گرمی از اقدام امارات نکرده اند و بیشتر به انتقاد از اسرائیل در رابطه با فلسطینی ها پرداخته اند.

مکالمه تلفنی بین نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری روسیه، دو روز پیش (دوشنبه) و در همان روزی صورت گرفت که وزیر خارجه ایالات متحده در حال دیدار از اورشلیم بود.

در بیانیه کرملین آمده است که گفتگوی تلفنی بین رهبران دو کشور، به درخواست نخست وزیر اسرائیل انجام شد و موضوع اصلی آن عادی سازی روابط اسرائیل با امارات عربی متحده بود. ولی آگاهان می گویند که اوضاع در سوریه نیز یکی از موضوع های مطرح شده بود. ارتش روسیه تا کنون در برابر حملات هوایی اسرائیل به قرارگاه های نظامی وابسته به سپاه قدس در سوریه، اعتراض چندانی نکرده است. ولی در بیانیه مشترکی که از جانب ایران، ترکیه و روسیه درباره اوضاع سوریه انتشار یافته، حملات اسرائیلی مورد نکوهش قرار گرفته است.

در بیانیه کرملین آمده است که پرزیدنت پوتین ضمن استقبال از عادی سازی روابط امارات عربی متحده با اسرائیل، بر لزوم حل مشکل فلسطینی ها نیز تاکید گذاشته است.