بیرون کردن سپاه قدس از سوریه، مهمترین موضوع مورد بحث نخست وزیر اسرائیل با پرزیدنت پوتین خواهد بود

نخست وزیر اسرائیل فردا (چهارشنبه) یک بار دیگر رهسپار مسکو می‌شود تا در دیدار با پرزیدنت ولادیمیر پوتین، درباره مساله حضور نیروهای حکومت ایران و حزب الله لبنان در سوریه به گفتگو بپردازد.

این نخستین بار نیست که بنیامین نتانیاهو با همین هدف رهسپار مسکو می شود. ولی به ثمر نرسیدن تلاش اسرائیل، مانع از آن نشده که پایگاه های عملیاتی سپاه قدس در سوریه، هدف حملات هوایی و موشکی اسرائیل قرار نگیرند.

آخرین حمله شامگاه دو روز پیش (یکشنبه) بود که در جریان آن پایگاه نظامی تی – ۴ در نزدیکی شهر حُمص  هدف قرار گرفت. با آن که اسرائیل می کوشد در این گونه حملات از تلفات جانی دوری جوید، منابع خبری سوریه گفتند که ۹ تن از افراد سپاه پاسداران و یا نیروهای وابسته به حکومت ایران در آن کشته شده اند.

با آن که خبر این حمله را دولت سوریه اعلام کرد، رژیم ایران به سکوت درباره آن ادامه می دهد تا ناچار به واکنش جنگی نشود.

ولی دولت اسرائیل نیز مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته و نسبت به گزارش دولت سوریه واکنشی نشان نداده است.

ساعاتی پیش از اجرای این حمله، آخوند احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران، تهدید کرده و گفت: «اگر اسرائیل غلطی بکند، تل آویو و حیفا را نابود خواهیم کرد»، ولی نگفت که از کدام به اصطلاح “غلط” سخن می‌گوید.

تحلیلگران نظامی بر این نکته انگشت گذاشتند که آخرین حمله اسرائیل به یک پایگاه هوایی، به هدف نابود کردن انبار اسلحه سپاه قدس، درست سه روز پیش از ملاقات نتانیاهو با پوتین انجام می گیرد و دولت روسیه نیز نسبت به آن سکوت می کند و واکنشی نشان نمی دهد.

قرار است پرزیدنت پوتین در آینده نزدیک دیداری نیز با پرزیدنت ترامپ داشته باشد و از هم اکنون اعلام شده که موضوع اصلی این گفتگو حضور نظامی سپاه قدس در سوریه است.

برخی تحلیلگران گفته‌اند که پرزیدنت پوتین پیشنهاد خواهد کرد که آمریکا تسلط روسیه بر شبه جزیره کریمه را بپذیرد، و در مقابل، روسیه به حکومت ایران فشار خواهد آورد که سوریه را ترک گوید.

پیشتر گفته شده بود که روسیه حاضر است منافع حکومت ایران در سوریه را قربانی مصالح منطقه ای و جهانی خویش سازد.

دیدار نتانیاهو با پوتین در شرایطی انجام می گیرد که سرنوشت جنگ در جنوب سوریه هنوز مشخص نشده و ارتش بشار اسد نتوانسته شهر دَرعا را که بزرگترین شهر جنوبی آن کشور است و کانون آغاز خیزش مردمیِ هفت سال پیش بوده، به تصرف خود در آورد.

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، ژنرال گادی آیزنکوت نیز ده روز پیش به ایالات متحده رفت و درباره همین موضوعات با امیران ارتش آمریکا گفتگو کرد تا همکاری و هماهنگی کامل بین دو کشور بر سر این موضوع برقرار باشد.

وزیر دفاع آویگدور لیبرمن، امروز (سه شنبه) هنگام بازدید از واحدهای ارتش، مستقر در بلندی های گولان و روبروی مرز سوریه، به خبرنگاران گفت که اسرائیل هرگاه حضور سپاه قدس در بخشی از خاک سوریه را احساس کند، بلافاصله وارد عمل می شود و به اقدامات لازم دست میزند.

وزیر دفاع دوباره تاکید کرد که اسرائیل حضور نیروهای مسلح رژیم ایران در هیچ بخش از سوریه را تحمل نخواهد کرد.

لیبرمن در مورد آوارگان سوری که در نزدیکی مرزی اسرائیل چادر زده‌اند، گفت که اسرائیل همه گونه کمک‌های انسان دوستانه در اختیار این افراد قرار خواهد داد، ولی نمی تواند آن ها را در خاک خود بپذیرد.

در گزارش های روز گذشته آمده بود که با تصرف بخش‌هایی از جنوب سوریه، توسط ارتش بشار اسد، حدود صد هزار نفر به خانه های خود بازگشته اند.

 

2 دیدگاه‌

  1. به مدت ۱۴۰۰ سال حتى یک کشور مسلمان هم نتوانست جز ۳ اقتصاد برتر جهان شود و با چنین شرایطى مسلمانان اسلام را کاملترین دین جهان هم مى دانند .

  2. علی اکبر ولایتی هم درست به اصطلاح تصادفا همین روز به مسکو می رود او که مشاور ارشد خامنه ای است احتمالا جام زهر دیگری را بخورد خامنه ای بدهد / می گویند نامه ای را هم از طرف خامنه ای برای پوتین دارد که احتمالا نسخه ای از ان هم بدست نخست وزیر اسرائیل برسد.

Comments are closed.