بیش از  ده‌ها هکتار از جنگل ها  و مراتع ایران هر روز در آتش میسوزند

بیش از  ده‌ها هکتار از جنگل ها  و مراتع ایران هر روز در آتش میسوزند و شمار زیادی، از گونه های درختی و حیوانات منطقه نابود می شوند.

محمد داسمه، فعال محیط زیست گفته است که  آتش‌سوزی دوباره در جنگل‌های بلوط بلند شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، موجب از دست دادن بیش از ۶۰ هکتار از منابع طبیعی و آبخیزداری این استان شد.

او افزود:  در مناطق حفاظت شده خائیز آتش سوزی رخ داده و “با توجه به وسعت آتش با کمبود شدید نیرو و امکانات مواجه هستیم.”

همچنین گزارش شده است که   “آتش از ظهر روز گذشته (یکشنبه ) در منطقه دره‌لیر بهبان آغاز شد و اکنون به منطقه حفاظت شده خائیز رسیده است.”

این سومین بار طی دو ماه اخیر است که منطقه حفاظت شده خائیز در آتش می‌سوزد.

در این گزارش آمده است که  جنگل‌های منطقه دمچنار بویراحمد نیز بیش از دو روز است که در آتش می سوزد و آتش،  بلوط های آنرا به   خاکستر تبدیل کرد.

همچنین امروز نیز (دوشنبه ) نیزارهای حریم تالاب شادگان واقع در مسیر  جاده آبادان – ماهشهر دچار حریق شد.

در این گزارش آتش سوزی امده است که بیش از ۱۰۰ گونه گیاهی و  حدود ۳۰۰ گونه جانوری در تالاب شادگان وجود دارد.

علی عباس‌نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌های ایران، نیز ۲۸ ژوئن گفته بود  که از ابتدای سال تاکنون حدود ۱۱۰۰ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع این کشور به وقوع پیوسته است.

عباس نژاد افزود: حدود ۳۰۰ مورد این آتش‌سوزی‌ها طی ۱۰ روز اخیر رخ داده و در یک هفته اخیر حدود ۸۰۰ هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی ایران درگیر آتش بوده‌اند.

او گفته بود که  شماری از این آتش‌سوزی‌ها “عمدی” بوده و مشخص شد که دستی در کار است که ناکارایی سازمان‌های ذی‌ربط را نشان دهد و حتی ممکن است بهره ‌برداری‌های سیاسی هم پشت این موضوع باشد.