بیش از سه میلیون نفر دانش آموز، سال تحصیلی جدید را در مدارس سراسر اسرائیل آغاز کردند

نفتالی بنت وزیر آموزش و پرورش همراه با همسرش فرزند خردسالشان را به مدرسه می برند

سال تحصیلی جدید در اسرائیل امروز (یکشنبه) آغاز شد و سه میلیون و دویست هزار دانش آموز به سر کلاس های درس رفتند.

خوشحال ترین کودکان از بازگشایی مدارس، دانش آموز کلاس اول ابتدایی بودند که با اشتیاق می خواستند برای اولین بار روی نیمکت کلاس بنشینند.

در میان دانش آموزانی که به مدرسه بازگشته اند، ۱۶۷ هزار نفر کودکانی هستند که برای نخستین بار وارد کودکستان می شوند و یا به دبستان می روند.

شمار آموزگاران، دبیران و معلمان کودکستان ها حدود ۱۹۶ هزار نفر است.

بودجه وزارت آموزش و پرورش اسرائیل، پس از امور نظامی و دفاعی، بزرگترین بودجه دولتی محسوب می شود و مسوولان می کوشند هر سال سطح تحصیل بالا رود و دانش آموزان دروسی بیاموزند که آن ها را در آینده، برای پیشرفت در زندگی و یا پیوستن به تلاش های علمی و صنعتی یاری بخشد.

در مدارس اسرائیل به دروس فیزیک و شیمی و ریاضیات و زبان انگلیسی اهمیت بسیار داده می شود و در همان حال برخی دروس اساسی مانند ادبیات و تورات نیز تدریس می شود.

پرزیدنت ریولین مقام ریاست جمهوری، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و همچنین نفتالی بنت وزیر آموزش و پرورش و شماری دیگر از بلندپایگان امور آموزشی بامداد امروز از مدارس مختلف دیدن کردند و زنگ مدرسه را به صدا در آوردند و سپس با دانش آموزان سخن گفتند. نخست وزیر در گفتگو با دانش آموزان کلاس اول، تعریف کرد که او نیز در همان سن، زنگ تنفس را خیلی بیشتر از کلاس درس دوست داشتند.

اسرائیل در سطح بین المللی از نظر آموزش و پرورش در سطح بالایی قرار دارد. ولی همیشه مسوولان امور آموزشی در برابر انتقادهای شدید قرار دارند و ادعا می شود که آنان برای پیشبدر دانش در کشور تلاش کافی نمی کنند.

مدارس در اسرائیل دارای تنوع بسیار می باشد و دانش آموزان در انتخاب شماری از درس ها آزاد هستند و والدین دانش آموزان نیز اگر با هم به توافق برسند، می توانند بخشی از دروس را تعیین کنند

در کنار مدارس عمومی، مدارسی وجود دارد که در آن به امور مذهبی توجه بیشتری می شود. در کنار آن ها نوع سومی از مدارس وجود دارد که دانش آموزان بخش یهودیان اورتودوکس در آن ها درس می خوانند و بخش اعظم مواد تدریسی، علوم مذهبی می باشد. در سال های اخیر تلاش می شود تدریس ریاضیات و زبان انگلیسی و دروس غیر مذهبی نیز در این رشته مدارس معمول گردد.