بیش از نیمی از مردم آمریکا با اعزام نیروهای نظامی برای سرکوب آشوب و اغتشاش موافق هستند

غارت و آتش زدن اموال و کسب و کار مردم در جریان اعتراضات به کشته شدن جورج فلوید در آمریکا

در یک نظرسنجی در ایالات متحده که نتایج آن امروز (دوشنبه) انتشار یافت، آمده است که ۵۲ درصد از مردم خواهان دخالت نیروهای ارتشی برای سرکوب آشوبگران اغتشاشات اخیر در آن کشور هستند و از دولت انتظار دارند که در تامین امنیت افراد و کاسبکاران بیشتر کوشا باشد و نگذارد اوباش، این چنین آزادانه، فروشگاه ها را غارت کنند.

پیرامون این پرسش که آیا پرزیدنت ترامپ حق دارد از نیروهای گارد ملی برای تامین امنیت در شهرها و ایالت ها استفاده کند، بحث شدیدی در آمریکا جریان داشت که حتی موجب گردید که شخص رئیس جمهوری از تصمیم خود منصرف شود. ولی دست کم نیمی از مردم ایالات متحده بر این باورند که دولت باید برای تامین امنیت فردی و کسب و کار در ایالات متحده، با قاطعیت بیشتری اقدام کند.

شماری از ایرانیان مقیم لوس آنجلس و نیویورک که با خبرنگار رادیو پیام اسرائیل تماس داشته اند گفتند که اغتشاشات اخیر و غارت فروشگاه ها توسط باندهای مافیایی صورت گرفته که در این رشته سابقه و تجربه زیادی دارند و برای انجام آن سازمان یافته هستند.

آنها گفتند که در مواردی به چشم خود دیده اند که چند تن شیشه های فروشگاهی را می شکنند و دقایقی بعد کامیون ها فرا می رسند و به بارگیری کالاها می پردازند و در کوتاه ترین مدت غارت را به انجام رسانده و از محل دور می شوند و در تمام این مدت، پلیس جرات دخالت ندارد.

انتقادهای شدیدی که در روزهای اخیر از رفتار پلیس آمریکا عنوان شده، بسیاری از افراد پلیس را از ادامه کار خود مایوس می کند و یا آن ها را از اجرای قاطعانه ماموریت خود در برقراری نظم می هراساند و این واقعیت، میدان را برای گستاخی هرچه بیشتر آشوبگران خالی می گذارد.

قرار است در شهر مینیاپولیس، ساختار نیروهای پلیس کاملا دگرگون شود. هنوز معلوم نیست که این تغییرات در چه راستایی خواهد بود. این واقعیت که شماری از افسران پلیس در شهرهای مختلف کناره گیری کرده اند و یا در بکاربردن زور در برابر آشوبگران احتیاط بیشتر خواهند کرد، ممکن است در دراز مدت، امنیت فردی در آمریکا را بیش از پیش شکننده سازد.