بیش از یک هزار تن از فعالان سیاسی و مدنی علیه “پولی‌سازی واکسیناسیون کرونا” در ایران اعتراض کردند

یک هزار نفر از فعالان سیاسی و اجتماعی با انتشار بیانیه ای خواستار توقف پولی‌سازی و تسریع واکسیناسیون رایگان کرونا شده است.

در این بیانیه آمده است که “اظهارات اخیر برخی از مقامات بهداشتی درباره صدور مجوز برای ورود بخش خصوصی به فرآیند واردات و توزیع واکسن کرونا و همچنین درخواست اخیر رئیس‌جمهوری از بخش خصوصی برای واردات واکسن با استفاده از ارز نیمایی، به نگرانی‌های زیادی در خصوص شکل‌گیری بازار سیاه و مافیای واکسن” دامن زده است.

در ادامه این بیانیه همچنین نوشته شده است که این مسائل همچنین به “ورود واکسن‌های تقلبی، ایجاد امکان رانت و فساد برای دلالان و واسطه‌ها و تشدید شکاف‌های طبقاتی و اقتصادی موجود بواسطه پولی‌سازی واکسن دامن زده است.”

این بیانیه با اشاره به اصل ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی که بر “حق خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی رایگان برای همگان “تاکید دارد، تصمیم اخیر مقامات دولتی را نقض واضح قانون اساسی دانسته است.

این فعالان سیاسی و مدنی نوشته اند که خواهان توقف هر گونه موازی‌کاری و مداخله‌ی بخش‌خصوصی در فرآیند واردات و توزیع واکسیناسیون کرونا، تضمین واکسیناسیون رایگان همگانی در سریع‌ترین زمان ممکن از مجرای دولت و تحت نظارت نهادهای رسمی بهداشتی و همچنین تأسیس سامانه شفاف واکسن برای فراهم شدن امکان نظارت عمومی بر واکسیناسیون کرونا بر مبنای اولویت‌های پزشکی و به دور از ویژه‌خواری اصحاب ثروت و قدرت” شده‌اند.

حسن روحانی، پیشتر  از بخش خصوصی برای واردات واکسن با استفاده از ارز نیمایی اعلام کرد که “واکسیناسیون برای تمام مردم ایران رایگان است”.

پیش از اعلام مجوز حسن روحانی برای واردات واکسن از طرف بخش خصوصی،  وزارت بهداشت ایران هم به سه شرکت مجوز واردات واکسن داد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم با اشاره به این که “برخی عجله” دارند گفت: «ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز داده افراد یا شرکت‌ها با ارز نیمایی، واکسن وارد کنند تا افرادی که نمی‌توانند طبق سند ملی واکسیناسیون، منتظر دریافت واکسن باشند، از واکسن‌های وارد شده توسط این افراد استفاده کنند و پول آن را نیز پرداخت کنند.»

همزمان  کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنش اعلام کرد: «وزارت بهداشت هرگونه سیاست موازی یا دور زدن این برنامه ملی، تحت هر عنوان اعم از پرداخت هزینه واکسن را که ناقض برنامه ملی واکسیناسیون باشد، تکذیب می‌کند.»

در ادامه این خبر امده است که در تصویری که از ساعتی پیش در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، مدیر کانال خبری خبرگزاری دولتی ایرنا به اشتباه در کانال ایرنا خطاب به ادمین کانال می نویسد: “تا پایان مرداد امسال ۳۰ میلیون دوز واکسن برکت تحویل وزارت بهداشت می شود. تیتر اینه”

بنا بر گزارش دیده بان ایران به نظر می رسد این تیتر بخشی از مصاحبه امروز “محمد مخبر” با این خبرگزاری باشد که در آن؛ رییس ستاد اجرایی فرمان امام مدعی شده است که “ستاد اجرایی فرمان امام تا پایان تیرماه آینده حدود ۱۲ میلیون دوز و مرداد نیز حدود ۳۰ میلیون دوز واکسن ایرانی کووبرکت را تولید و تحویل وزارت بهداشت خواهد کرد تا به مردم تزریق شود.”