بیش از ۳۷ منطقه از جنگل‌ها و علفزارهای رشت در آتش سوخت 

به گفته منابع محلی جنگل‌ها و علفزارها در جاده لاکان، باغ رئوفی، جاده سراون، جاده جیرده آقا سید شریف، آج بیشه،جاده گفته‌رود، فخب، جاده چوکام، جاده انزلی روبروی کارخانه پوشش، جاده فومن احمد سرگوراب، جاده شهر صنعتی روستای فشتام، محوطه دانشگاه گیلان در جاده تهران و همچنین بزرگراه رشت-قزوین محدوده امام‌زاده هاشم از جمله مناطقی هستند که دچار حریق شدند

شهرام مومنی، رییس سازمان آتش‌نشانی رشت، در این باره گفت که به دنبال وزش باد گرم در استان گیلان دست‌کم ۳۷ مورد آتش‌سوزی در علفزارها و جنگل‌های شهر رشت رخ داده است که ۳۳ مورد از این آتش‌سوزی‌ها مهار شد.

وی در ادامه افزود  که شدت آتش‌سوزی جنگل در لاکان، جماران و مسکن مهر شهر رشت مهار آتش‌سوزی را دشوار کرده است و تعدادی از آتش‌سوزی‌ها به وزش باد گرم بسیار شدید است که تاکنون عملیات‌های نفس‌گیر و کم‌سابقه را برای تیم‌های اطفا رقم زد.

مومنی  همچنین از فراخوان بیش از ۷۰ آتش‌نشان غیر شیفت به دلیل وزش شدید باد گرم و اعلام آتش‌سوزی‌های بسیار گسترده خبر داد. او گفت که از صبح جمعه تا  نخستین ساعات بامداد امروز ( شنبه ) بیش از ۳۷ آتش‌سوزی در علفزارها و جنگل‌ها رشت رخ داده است که تعدادی از این آتش‌سوزی‌ها در نزدیکی منازل مسکونی بوده است.

آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایران نسبت به سال گذشته سه برابر شده است. در سه ماهه نخست سال جاری هزار و ۶۵۴ هکتار از مساحت جنگل‌های ایران طعمه حریق شده است. گزارش سازمان دیده‌بان جهانی جنگل که براساس نقشه‌های ماهواره‌های مختلف ناسا تنظیم شده، نشان می‌دهد که استان‌های خوزستان، فارس، بوشهر، ایلام و اصفهان بیشترین موارد آتش‌سوزی را داشته‌اند. کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، خراسان رضوی، تهران و کرمانشاه در رتبه‌های بعدی هستند.

در استان کرمانشاه ۱۰۰ هکتار از منطقه حفاظت شده خائیز در جنگل‌های زاگرس در طول یک هفته به دلیل آتش‌سوزی از بین‌رفته است. سه فعال محیط‌زیست که برای به کمک نیروهای امداد وارد منطقه شده بودند، زنده بازنگشتند.