بیش از ۵۰۰ فعال فرهنگی و مدنی خواهان  آزادی مدیر جمعیت خیریه امام علی شدند

بیش از ۵۰۰ فعال فرهنگی و هنری و حقوق‌دان با انتشار بیانیه ای با ابراز نگرانی از ایجاد محدودیت برای «جمعیت امام علی»، خواستار آزادی فوری شارمین میمندی‌نژاد، مدیر و بنیان‌گذار این سازمان خیریه شدند.

در این بیانیه امده است که  جمعیت امام علی به عنوان یکی از «موفق‌ترین سازمان‌های مردم‌نهاد در ایجاد و به‌کارگیری مشارکت عمومی برای گسترش آموزش، ارتقای سلامت، کاهش فقر و بی‌عدالتی در جامعه کنونی ایران » است.

شارمین میمندی‌نژاد در اوایل  ماه ۹۹همراه با مرتضی کی‌منش، مسئول روابط عمومی، و کتایون افرازه، بازرس این سازمان بازداشت شد، اما رژیم  این دو را با قید وثیقه آزاد کرد و شارمین  همچنان در زندان به‌سرمی‌برد.

پیشتر در بیانیه ای که جمعیت امام علی منتشر کرده است از «قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران» به عنوان شاکی پرونده اسم می‌برد و می‌گوید که اتهام‌های مدیر این سازمان «توهین» به رهبر و بنیانگذار حکومت ایران  و «اقدام علیه امنیت ملی» است.

جمعیت امام علی از  سال ۱۳۷۸ تاسیس شد و در حال حاضر  یکی از معروف‌ترین سازمان‌های خیریه در ایران است که هزاران نفر به طور داوطلبانه با آن همکاری می‌کنند.

کنشگرانی که در نامه خود خواستار آزادی شارمین میمندی‌نژاد شده‌اند، فهرستی از فعالیت‌های این سازمان ارائه کرده و آن را تاثیرگذار دانسته‌اند.

در این بیانیه امده است  که گردانندگان جمعیت امام علی «پس از سال‌ها تلاش موفق شده‌اند با جلب اعتماد عمومی، واسطه‌‌ حمایت‌های اقتصادی مردم از اقشار آسیب‌پذیر باشند» و اکنون دامنه‌ی فعالیت‌های عام‌المنفعه‌ آن تا «بیش از ۴۴ مرکز در ۲۰ استان کشور» گسترده است.

امضاکنندگان نامه سپس هشدار داده‌اند که «بازداشت و حبس طولانی‌مدت بنیان‌گذار و مدیر این موسسه موجب خسارت‌های فراوان اجتماعی خواهد شد و صدها خانواده که با حمایت‌‌های مادی و معنوی جمعیت امام علی این روزگار سخت را همچنان با دشواری سپری می‌کنند، به‌زودی دچار مشکلات بیشتری می‌شوند».

در میان امضا کنندگان این بیانیه چهره هایی همچون  احمدی آریان، پانته‌آ بهرام، فرهاد تجویدی، سهراب پورناظری، پوران درخشنده، قاسم شعله سعدی، لیلی گلستان، علی مصفا، مهتاب نصیرپور و محمد یعقوبی  به چشم می خورد.

سپاهی حسین نجات، فرمانده قرارگاه ثارالله تهران، در یکم تیرماه ۹۹، در  نخستین ماموریت خود ،رئیس و اعضاء موسسه نیازمندان امام علی را که حامیان فرودستان بودند، بازداشت کرد و این خیریه مردمی را بست.

او  گفته بود که توجه به حاشیه نشینان و نیازمندان، تهدید جدی برای حکومت اسلامی است.

پیشتر نیز ، روزنامه کیهان وابسته به علی خامنه ای، با انتشار مطالبی درباره جمعیت امام علی ادعا کرد:  نیکوکاران تبهکار، یا موسسه خیریه  امام علی ، اینان تشکیلات شارمین، میمندی نژاد است که مانند پدرش محمد حسین میمندی‌‌نژاد، از  وابستگان دربار پهلوی هستند.

پاسدار حسین شریعتمداری ، شارمین میمندی‌نژاد را به “جعل حدیث، نقد احادیث ائمه” متهم کرده و نوشته است که “انحرافات وی  و اطرافیانش پرده‌های نگران‌کننده‌ دیگری نیز دارد که حیای اسلامی اجازه انتشار کامل آن را نمی‌دهد.