بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران نیازمند حمایت مالی برای تامین غذای روزانه شان می باشند

محمدباقر نوبخت در شب گران شدن بنزین ، پیش از اعتراضات مردمی ، وعده داد ه بود:   «دولت ایران درآمدهای ناشی از افزایش قیمت را صرف ارائه حمایت معیشتی خواهد کرد ».

اما از آن زمان تاکنون آن توصیه و وعده هیچگاه عملی نشد و حالا از هر ۱۰ نفر در خیابان‌های ایران، ۷ نفر «نیازمندتر» شده‌اند.

در ۲۴ آبان ۹۸،  شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی در ایران، در یک اقدام ناگهانی در ساعات پایانی روز، بدستور علی خامنه ای  سهیمه‌بندی بنزین را در کشورآغاز کرد و قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌بندی را ۱۵۰۰ تومان و هر لیتر بنزین آزاد را ۳ هزار تومان اعلام کرد.

این در حالی بود که پیش از آغاز سهمیه‌بندی، قیمت هر لیتر بنزین در ایران هزار تومان بود و بر آن مبنا، قیمت بنزین سهمیه‌ای نسبت به نرخ قبلی بنزین ۵۰ درصد بالا رفته و قیمت بنزین آزاد هم سه برابر شده بود.

پس از این تغییرات بود که اعتراضات گسترده ای در سراسر ایران به وقوع پیوست و در چندین روز پیاپی بسیاری علیه سیاست های حکومت اسلامی ، به خیابان‌ها ریختند که زخمی و کشته شدن تعدادی از شهروندان و بازداشت عده زیادی را در پی داشت و با سرکوب شدید نیروهای امنیتی و انتظامی و قطع شدن اینترنت در اغلب نقاط کشور مواجه شد.

محمدباقر نوبخت، پس از  افزایش ناگهانی قیمت بنزین گفته بود که ۶۰ میلیون نفر از شهروندان ایرانی دارای شرایط دریافت کمک‌های معیشتی دولت در این کشور هستند.

جمعیت کنونی  ایران در آخرین سرشماری سال ۹۹، ۸۳ میلیون و ۵۶۰ هزار و ۱۶۲ نفر اعلام شده است. با گذشت ۹حدود  ماه از وعده های کاذب محمدباقر نوبخت، اکنون او به خبرگزاری  «ایلنا» گفته است: «۲۰ – ۲۲ میلیون نفری که این یارانه را دریافت نمی‌کنند، قطعا گلایه دارند» .

از  گفته‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت روحانی چنین برداشت می شود که  ۸۲ میلیون نفر در ایران نیازمند دریافت کمک‌های دولت در این کشور هستند.

نوبخت پیشتر ادعا کرده بود که حمایت معیشتی ناشی از افزایش نرخ بنزین را به ۶۰ میلیون نفری که فکر می‌کردیم “نیازمندتر” هستند، تاکنون داده‌ایم.؟

این مقام ارشد دولتی،   پرداخت‌های «حمایت معیشتی» هر خانوار ایرانی را بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان عنوان کرده بود.

مرکز آمار ایران در ۴ مرداد ماه، تغییرات قیمت ۱۲ گروه هزینه‌ای خانوار را در ایران اعلام کرد و گفت: شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۶.۹ درصد افزایش داشته است.

این مرکز در ادامه نوشته است: در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی)، گروه «شیر، پنیر و تخم‌مرغ» (تخم‌مرغ)، و گروه «نان و غلات» (ماکارونی و انواع برنج خارجی) بوده است.

و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو و لاستیک خودرو)، گروه «تفریح و فرهنگ» (قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچگانه، لپ‌تاپ) و گروه «مسکن و آب، برق و گاز» (اجاره) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

به نظر می‌رسد که ۵۵ هزار تا ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی که سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته پیش بینی کرده بود، نمی تواند سفر خالی مردم ایران را پر کند.

در همین رابطه ، صندوق بین‌المللی پول نیز  پیش‌بینی کرده که تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۰ حدود منفی شش درصد کاهش خواهد یافت.

بنابراین، رشد اقتصادی ایران برای سومین سال متوالی منفی خواهد بود. در ادامه این گزارش، آمده است که  رشد اقتصادی ایران در سال گذشته  حدود منفی هشت درصد بوده است.

پیشتر نیز این صندوق، پیش‌بینی کرده بود که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ صفر خواهد شد. اما پیش‌بینی جدید این نهاد نشان می‌دهد که تحریم‌های آمریکا، افت قیمت نفت و شیوع ویروس کرونا اقتصاد ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.