بیش از ۲۸ هزار مهاجر افغان در ماه گذشته  از ایران اخراج شدند

وزارت مهاجران و بازگشت‌کنند‌گان افغانستان در گزارشی اعلام کرد که  ۲۸ هزار و ۶۲۱ تن از مهاجران افغانی  به‌صورت اجباری از سوی ایران به‌ کشورشان بازگردانده شده‌اند. در این میان ۴۱ هزار و ۹۷۴ تن از مرز اسلام قلعه هرات و ۲۱ هزار و ۵۴۵ تن از مرز نیمروز وارد خاک کشورشان شده‌اند.

در ادامه این گزارش گفته شده است که  دست‌کم ۶۳ هزار و ۵۱۹ پناهجوی افغان طی یک ماه گذشته به‌صورت داوطلبانه و اجباری از ایران به کشور بازگشتند.

همچنین آمارهای نمایندگی‌های اداره امور مهاجران در مرزهای ایران و افغانستان نیز نشان می‌دهند که بیشترین تعداد بازگشت کنندگان را که شمار آنان به ۳۳ هزار و ۱۰۵ تن می‌رسد، افرادی هستند که به‌ صورت داوطلبانه به ‌کشورشان برگشته‌اند.

وزارت مهاجران و بازگشت‌کنند‌گان افغانستان در پایان این گزارش تاکید کرده است که “پناهجویان افغان در حالی به‌ کشورشان بازمی‌گردند که آن‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا و بحران بیکاری در ایران آسیب دیده‌اند.

یادآور می شود که  ایران از جمله میزبانان مهم مهاجران افغان طی چند دهه اخیر بوده و پناهجویان به دلیل رفاه نسبی در ایران، اشتغال و امنیت این کشور را انتخاب می‌کنند”.

در همین حال سازمان بین‌المللی مهاجرت روز گذشته طی گزارشی اعلام کرد: “در ۸ ماه نخست سال ۲۰۲۰ بیش از ۴۴۷ هزار مهاجر افغان از ایران به کشورشان برگشته‌اند. این تعداد از افراد از ۱ ژانویه تا ۱۵ اوت امسال از ایران به کشورشان بازگشته‌اند. میزان بازگشت مهاجران از ایران نسبت به سال گذشته ۷۱ درصد افزایش یافته‌ است”.

یادآور می شود  که حکومت ایران ۸۰ هزار مزدور فاطمیون از شیعه های افغانستان با حقوق ماهیانه ۵٠٠ تا ۱۲۰۰ دلار از «پول مردم ایران» در قتل و کشتار مردم سوریه برای بقای بشار اسد نقش بسزایی دارند.

لشکر فاطمیون یک نیروی شبه نظامی وابسته به سپاه قدس متشکل از شیعیان افغانستان است، این لشکر متشکل از «داوطلبان» افغانستانی است که سپاه پاسداران آنها را برای اعزام به سوریه و جنگیدن در کنار نیروهای بشار اسد علیه مخالفانش بسیج کرده‌است