بیش از ۵۰ درصد ایرانی ها ماسک نمی‌زنند

نوع جهش یافته ویروس کرونا به نام کرونای دلتا باعث شروع پیک پنجم کرونا در ایران شده است. علی رغم توصیه‌های بهداشتی کارشناسان و متخصصان بهداشتی، در هفته‌های اخیر شماری از افراد بی ملاحظه در ایران، خطر شیوع کرونای دلتا را جدی نگرفته و بدون ماسک در تجمعات ظاهر می شدند. قطعا عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، یکی از مهمترین دلایل شروع پیک پنجم کرونا در ایران بوده ست.

به گزارش رکنا، کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی از شهرها و استان های ایران گفت: «رعایت پروتکل های بهداشتی در همه جای کشور کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر رعایت پروتکل های بهداشتی در سراسر کشور به زیر ۵۰ درصد رسیده است و طبیعتاً خیز مجدد بیماری با سرعت بیشتری در حال گسترش است.»

جهانپور به لزوم استفاده از ماسک اشاره کرد و گفت: «اهمیت ماسک چنان است که انگلیس، امارات و اسرائیل به رغم تصور کنترل بیماری با واکسن کرونا، مجدداً ناچار به اجباری کردن استفاده از آن شدند.»

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: «در حال حاضر از ماسک و اعمال محدودیت های کرونایی تا اطلاع ثانوی هیچ راه گریزی نیست.»