بین گانتس در دفاع از تصمیم خود در ائتلاف با نتانیاهو: مصالح حساس ملی ایجاب می کند بن بست سیاسی تمام شود

یائیر لپید (راست) تا پیش از انتخابات اخیر، دست راست گانتس محسوب می شد و مقام دوم را در رهبری جبهه حزبی داشت.

هیات های کاری دو حزب لیکود و آبی و سفید از امروز (چهارشنبه) فعالیت خود را آغاز کردند تا برپایی دولت آینده را ه مورد توافق سران دو حزب قرار گرفته عملی سازند. این توافق دو شب پیش به دست آمد و بنی گانتس رهبر آبی و سفید در سخنرانی شب گذشته، از آن قاطعانه دفاع کرد ولی با انتقاد شدید یائیر لپید که تا چندی پیش رهبر شماره دو آبی و سفید محسوب می گردید روبرو شد.

بنی گانتس امروز گفت که او از چند پست وزارت در دولت آینده صرفنظر می کند زیرا نمی خواهد که این دولت بیش از حد بزرگ باشد. این اقدام باعث شگفتی شد، زیرا معمولا در صحنه سیاسی اسرائیل، هر حزب می کوشد پست های بیشتری برای سران خود به دست آورد.

بنی گانتس گفت که علت اشتیاق او به برپایی دولت آینده و آمادگی او برای پیوستن به آن، ضرورت مبارزه هرچه گسترده تر با بیماری کورونا می باشد.

یائیر لپید رهبر حزب “یش عاتید” که یکی از گروه های سیاسی چهارگانه جبهه آبی و سفید بوده، و مقام دوم رهبری در این حزب محسوب می شد، شب گذشته در یک سخنرانی شدیداللحن، بنی گانتس را متهم ساخت که به هدف های اصلی جبهه حزبی ابی و سفید که همانان برانداختن دولت نتانیاهو بوده پشت کرده و با او به ائتلاف پرداخته و در کنار یک میز می نشیند.

گانتس به این اتهام پاسخ داد و گفت که او به خاطر بحران کورونا و بن بست سیاسی در کشور به این اقدام دست زده و همیشه مصالح ملی کشور را بر منافع شخصی خود ترجیح داده است.

گانتس که قرار است دوران چهارساله نخست وزیری را با نتانیاهو تقسیم کند، گفت: «من در دوران سربازی و فرماندهی نظامی، بارها جان خود را به خطر انداخته ام و اکنون هم حاضرم به خاطر کشورم، به هر اقدام لازم دست بزنم».

بنی گانتس (چپ) و یائیر لپید در دورانی که متحد یکدیگر بودند

گانتس در مقام رهبری جبهه آبی و سفید همیشه گفته بود که هدف از برپایی آن، برانداختن دولت نتانیاهو می باشد. وز در سخنرانی شب گذشته، در توجیه این تغییر سیاست خود گفت که نتایج انتخابات پارلمانی به گونه ای بود که تامین این هدف را امکان پذیر نساخت. ولی مصالح ملی و مشکلات گسترده ای که پیش روی اسرائیل قرار دارد ایجاب می کند که بن بست سیاسی بیش از این به درازا نکشد.

گانتس توضیح داد که برای غلبه بر کورونا، باید تصمیمات مهم مالی نیز گرفته شود و خطرات امنیتی علیه اسرائیل هم از میان نرفته است و بنابراین لازم بود هرچه زودتر دولتی برپا گردد که بتواند تصمیمات لازم را در همه زمینه ها بگیرد.

وی گفت: ملت اسرائیل از این احتمال که انتخابات به دور چهارم کشیده شود و باز هم نتایج کنونی تکرار شود، بیزار است

یائیر لپید که فرد شماره دو جبنه حزبی ابی و سفید بود، همیشه با دولت نتانیاهو مخالفت ورزیده و گفته بود که هدف، در درجه نخست، باید پایین آوردن او از کرسی قدرت باشد.

لپید گفت که گانتس، برای رسیدن به مقام و صدارت، به خواسته های نتانیاهو تسلیم شده است.

گانتس در سخنرانی شب گذشته گفت که البته او گذشت های بسیار کرده که از نظر منافع ملی بسیار ضروری بوده، ولی نتانیاهو نیز متقابلا به گذشت های لازم دست زده است.

یک دیدگاه

Comments are closed.