بیژن زنگنه از جایگزینی شرکت ملی نفت چین به جای شرکت توتال فرانسه در پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی خبر داد

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی از جایگزینی شرکت ملی نفت چین به جای شرکت توتال فرانسه در پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی خبر داد.

با وجود این آقای زنگنه به خبرگزاری خانه ملت ایران گفته است که شرکت چینی هنوز عملاً شروع به کار نکرده و بعد از مذاکره با آنها مشخص خواهد شد که پروژه از چه زمانی عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

شرکت توتال فرانسه در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و پیش از بازگشت تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی رابطه خود با ایران را قطع کرد.

ایران در گذشته برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی قراردادی با شرکت ملی نفت چین امضا کرد که همزمانی آن با سخت‌تر شدن تحریم های بین المللی علیه ایران باعث بی رغبتی چینی‌ها شد و سرانجام ایران پس از ۵۰ ماه منتظر ماندن قرارداد با این کشور را لغو کرد.

بیژن نامدار زنگنه ۲۹ مرداد امسال از خروج شرکت توتال فرانسه از قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی خبر داده بود.

توتال در بیانیه خروج خود از ایران گفت که تا بعد از آخرین مهلت ۶۰ روزه تمدید لغو تحریم ها از سوی آمریکا به ایران خبر داد که از این کشور خارج می‌شود.

شرکت نفتی توتال فرانسه امضا کننده یکی از بزرگترین قراردادهای خارجی با ایران پس از توافق هسته ای برجام بود و حال باید منتظر ماند و دید که شرکت ملی نفت چین جایگزین توتال در پارس جنوبی خواهد شد یا نه؟

2 دیدگاه‌

  1. ایران اسلامی دارد امریکا را دستم کم می گیرد بهتر از امریکا وارد فاز جدیدی فشار شود که جمهوری اسلامی ایران بفمهد انچه امریکا می خواهد همان است مرغ یه پا دارد .

  2. دولتهای آمریکا تا قبل از ترامپ و کل اروپا هرگز نخواسته اند در تقابل واقعی با نظام فاشیسم اسلامی باشند و از حقوق بشر دفاع شرافتمندانه بکنندکه سهل است رژیم فاشبستی را هم حمایت و تقویت کرده اند.
    برای در هم شکستن فاشیسم اسلامی اراده محکمی باید ایجاد شود که شاید غده سرطانی حاصل از آمیزش ارتجاع سرخ و سیاه را درهم شکند. اسرائیل در ایجاد این اراده نقش اساسی دارد.

Comments are closed.