بیژن زنگنه: سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی به ما در دور زدن تحریم ها کمک می کنند

بیژن نامدار زنگنه در ارتباط با  وضعیت صنایع نفت و گاز در شرایط تحریم به  نمایندگان مجلس گفت: برای باز کردن راه “صادرات مویرگی” از سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی و خارجی کمک می‌گیرد.

بیژن زنگنه درباره جزئیات این کمک توضیحی نداده و گفته است که  این مورد نمی‌تواند علنی صحبت کند زیرا این کار به معنای فاش کردن “نقشه عملیات” است

زنگنه خطاب به نمایندگان مجلس گفت: ما برای دور زدن تحریم “از هرکسی که امکان بوده کمک گرفتیم” و در توضیحات اش اعتراف کرد که هرچه صادر می‌شود “به اسم ایران نیست”.

ایالات متحده دو سال پیش با خروج از توافق هسته‌ای تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه حکومت  اسلامی را دوباره اعمال کرد. یکی از محورهای اصلی این تحریم‌ها جلوگیری از صادرات نفت و گاز رژیم ایران بود.

ایالات متحده در سالروز خروج از توافق هسته‌ای معافیت برخی مشتریان اصلی نفت ایران را، که با شرط کاهش واردات اعمال شده بود، تمدید نکرد تا به گفته خود برای وارد کردن فشار حداکثری بر حکومت ایران  صادرات نفت آن را به صفر برساند.

پیش از خروج ایالات متحده  از توافق، صادرات روزانه نفت ایران به دو و نیم میلیون بشکه در روز نیز می‌رسید. اما  این میزان در ماه‌های گذشته به روزی ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه رسیده است

میزان صادرات نفت ایران به درستی مشخص نیست زیرا آنچه در ماه‌های گذشته به فروش رسیده همه پنهانی، و از جمله از طریق دلالان و واسطه‌ها بوده است.

بیژن زنگنه در این باره گفته است : «تلاش زیادی برای دور زدن تحریم‌ها برای صادرات نفت انجام دادیم و از هر کسی که امکان بوده کمک گرفتیم؛ از قرارگاه گرفته تا همه نیروهای امنیتی و… که انصافاً هم همه کمک کرده‌اند.»

منظور وزیر نفت حکومت ایران،  قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا وابسته به سپاه پاسداران است.

سعید محمد، فرمانده این قرارگاه نیز ماه گذشته گفته بود:  مجموعه تحت فرمانش حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است و خواستار دریافت نفت و اموال دولتی به جای طلب این مجموعه شده است.

خبرگزاری بلومبرگ پیشتر درباره توقیف محموله های  سوخت ایران به ونزوئلا نوشته بود : برای اولین بار یک مقام رسمی ایران بیژن زنگنه تایید کرده محموله‌های توقیف شده توسط ایالات متحده  در واقع سوخت ایران بوده که راهی ونزوئلا می‌شد. قبلا مقامات ایران انتشار خبر توقیف بنزین ایرانی را «جنگ روانی» توصیف کرده بودند.

زنگنه درباره وضعیت صادرات گاز به عمان گفت: «تمام اختیارات را به دوستان قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا وابسته به سپاه پاسداران دادیم و قرارگاه را به‌عنوان نماینده وزارت نفت به طرف عمانی معرفی کردیم. آنجا عمق آب هزار متر است و ما الان توانایی احداث خط در عمق هزار متری را نداریم».

وزیر نفت در عین حال اعتراف کرد: «ما هر چه صادر می‌کنیم به اسم ایران نیست؛ بارها سندها تغییر می‌کند».                                                                                پیش از این نیز گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر این که ایران نفت خود را از طریق کشتی به کشتی در آب‌های بین‌المللی یا با اسناد جعلی و تغییر مبدا اصلی آن به واسطه‌ها تحویل می‌دهد.