بیژن نامدار زنگنه اعتراف کرد که رژیم در دور زدن تحریم های نفتی چندان موفق نبوده و درآمدها بشدت سقوط کرده است

وزیر نفت حکومت ایران تایید کرد که بحران نفت در جهان، رژیم ایران را با یک فاجعه مالی روبرو ساخته است. بیژن نامدار زنگنه در سخنان امروز خود (آدینه) در همان حال که تایید کرد به شیوه های مختلف می کوشد تحریم های نفتی را دور برند، ولی در این زمینه موفقیت چندانی نداشته، از افت شدید بهای نفت در بازار جنانی، و سقوط میزان صادرات نفت ایران به کشورهای جهان ابراز نگرانی کرد و گفت:  هر چقدر هم با دور  زدن تحریم ها  نفت صادرات کنیم  باز هم مشکل داریم. کرونا موجب شده که مشتری کم و قیمت‌ها یک‌ سوم شود.

بیژن زنگنه، افزود: به علت تعطیلی فعالیت تعدادی از دکل‌ها  و کاهش درآمد نفتی ایران، شرایط فوق العاده سخت شده است،همیشه گفتم ما خیلی برنامه‌های تحریم‌ شکنی را نمی‌گویم. تلاش‌مان این است کارهای‌مان را انجام دهیم و با تمام قدرت و احساس مسئولیت در مقابل دشمنی که ظالمانه و غیرقانونی به حقوق ما تجاوز کرده، ایستاده‌ایم.

زنگنه با تاکید بر اینکه ما از تمام امکانات‌مان برای صادرات نفت، فرآورده‌های نفتی و صادرات محصولات پتروشیمی استفاده می‌کنیم، گفت که ما کارمان را با قدرت انجام می دهیم اما اجازه بدهید بیشتر از این در این باره توضیح ندهم زیرا فقط ملت ایران حرف‌های من را نمی‌شنوند و دشمنان هم می‌شنوند.

وزیر نفت حکومت گفت:  « کورونا درآمدهای ما را کاهش داده، زیرا هر چقدر هم صادرات داشته باشیم قیمت‌ها کمتر از یک‌سوم شده و الان که قیمت نفت کمی بالا رفته وضع اندکی بهتر شده است».

زنگنه  درباره نفتکش‌هایی که “بنزین” به سمت ونزوئلا حمل می‌کنند، گفت که وزارت خارجه جمهوری اسلامی نظر خود را در این ارتباط گفته است و نظر ما همان آن است که آنها گفته‌اند.

زنگنه افزود: با وجود اینکه مشکلات فوق‌العاده بزرگی در نفت پیش رو داریم، سعی می‌کنیم دکل‌ها را هم به‌کار بگیریم، و همه تلاشمان این است که طرح‌های نفت را جلو ببریم.

وزیر نفت با اشاره  به فاز ۱۱ پارس جنوبی و گفت که فاز ۱۱هیچ مشکلی ندارد، فازهایی که بنا بود طرح توسعه آنها به اتمام برسد ، پس از ان طرح‌های جهش دوم پتروشیمی و پالایشی را نیز با تمامی تلاش دنبال می‌کنیم اما قیمت نفت و فرآورده‌ها و محصولات پتروشیمی در بازار جهانی هم به‌شدت کاهش یافته است، به دلیل اینکه تقاضا کم است.