حکومت ایران در قالب اجرای “گام سوم نقض  تعهدات” برجام،گازدهی به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرده است

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی حکومت ایران خبرداد که جمهوری اسلامی در قالب اجرای “گام سوم نقض  تعهدات” خود در چارچوب برجام،گازدهی به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرده است.

وی افزود :  حکومت ایران فعلا قصد ندارد در وضعیت سایت فردو و نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تغییری ایجاد کند. چرا که  سانتریفیوژهای جدید چند برابر سانتریفیوژهای فعلی ظرفیت دارند که سانتریفیوژ آی. آر. ۶. اس یکی از آنها است.

کمالوندی گفت: راه‌اندازی زنجیره ۲۰ تایی آی. آر. ۴ و آی. آر. ۶ انجام شده است. اما گازدهی زنجیره ۱۰ تایی سانتریفیوژهای آی. آر. ۵. اس حدود دو ماه دیگر انجام می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران افزود:  این اقدامات به هدف تحقیق و توسعه انجام شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حدود ۴ ماه پیش  در گزارش فصلی خود از نصب تا ۳۳ سانتریفیوژ آی‌آر ۶ خبر داده و گفته بود حکومت  ایران تنها ده دستگاه از این ماشین‌ها را با هگزافلوراید اورانیوم خوراک ‌دهی کرده است.

به گفته کارشناسان خبری بنابر مفاد برجام، آزمایش بیش از ۳۰ سانتریفوژ آی‌آر ۶ برای ایران ممنوع است؛ این بند تا چهار سال دیگر ادامه دارد.و بر  اساس توافق اتمی وین تهران پذیرفته است که ظرفیت غنی‌سازی‌اش در تأسیسات نطنز تا ۱۰ سال آینده حداکثر تا ۵۰۶۰ دستگاه سانتریفیوژ از نوع  ‌آی آر خواهد بود که جزو قدیمی‌ترین سانتریفیوژهای ایران است .

در این گزارش اشاره شده است که حکومت  ایران پیش از آن حدود ۱۹ هزار دستگاه سانتریفوژ فعال داشته است .ا

در توافق اتمی وین خاطر نشان شده است که  ایران مجاز است تا مدت ۱۰ سال با ماشین‌های ‌آی آر ۴، ۵، ۶‌ و۸، فعالیت تحقیق و توسعه غنی‌سازی انجام دهد و در سایر فناوری‏‌های جداسازی ایزوتوپ برای غنی‏‌سازی اورانیوم وارد نشود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری حکومت ایران، پیشتر با اعلام دستوری از سوی علی خامنه ای که با  گفته بود که گام سوم نقض  تعهدات اجرا شد.

مایک پمپئو  وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود : این اقدام حکومت ایران برای ورود به گام سوم نقض تعهدات برجام  “غیرقابل قبول”  است.

حکومت ایران چهار ماه پیش دو مهلت ۶۰ روزه به طرف‌های اروپایی برای نجات برجام داده بود که در مرحله اول ایران اعلام کرد که دیگر به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌سازی که ۳۰۰ کیلوگرم است پایبند نخواهد بود.و در گام دوم نیز غنی‌سازی را از سطح ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داد.