تائید شد که مکالمه تلفنی نتانیاهو با پوتین، در رابطه با سوریه، دوستانه نبود

 

منابع خبری اسرائیل تائید کردند که آخرین گفتگوی تلفنی بین نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری روسیه در مورد آن چه که در سوریه می گذرد، چندان دوستانه نبوده است.

این مکالمه روز چهارشنبه، و پس از آن صورت گرفت که روسیه در تائید اظهارات سران سوریه، اسرائیل را در مورد حمله به پایگاه نظامی موسوم به تی -۴ در سوریه که محل استقرار پهیپادهای نظامی حکومت ایران است، مورد نکوهش قرار داد.

اسرائیل تا کنون مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته، ولی تائید می کند که آن پایگاه، محل استقرار پهپادهای جنگی سپاه پاسداران بوده است. یکی از این پهپادها ماه گذشته پس از ورود به حریم هوایی اسرائیل، هدف قرار گرفت و نابود شد.

به گزارش رسانه های اسرائیلی، نتانیاهو در گفتگوی تلفنی با پوتین، تاکید کرد که اسرائیل به هیچ قیمت امکان نخواهد داد که نیروهای سپاه پاسداران برای همیشه در سوریه مستقر گردند.

پوتین بی آن که موضع خود را در این مورد مشخص سازد، در پاسخ به نتانیاهو گفت که بهتر است کشورها از اقداماتی که موجب بحراتی تر شدن وضع پیچیده سوریه می شود خودداری ورزند.

به گفته محافل نزدیک به دفتر نخست وزیری اسرائیل، نتانیاهو این سخنان را چنین تعبیر کرد که اسرائیل موجب بحران و پیچیدگی اوضاع در سوریه می شود – و در واکنش گفت: این حکومت ایران و توطئه ها و رفتارهای آن است که بحران سوریه را گسترده تر می کند و تنها اقدام اسرائیل دفاع از امنیت خویش است.

کارشناسان نظامی می گویند که رژیم ایران تلاش دارد با توجه به ضعف حکومت کنونی در سوریه و وابستگی شدید بشار اسد به حمایت نظامی، تسلیحاتی و مالی ایران، جای پای خود را برای همیشه در آن سرزمین مستحکم سازد، تا بتواند از آن جا به سوی اسرائیل دست اندازی کند و بکوشد نیت خود را برای نابودی اسرائیل عملی سازد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای که ساعتی پس از گفتگوی تلفنی نتانیاهو و پوتین انتشار یافت، از جمله نوشت “بمباران پایگاه نظامی در خاک سوریه، موجب وخیم تر شدن اوضاع پیچیده آن کشور می شود”. با آن که اسرائیل مسوولیت این حمله را به طور مستقیم به عهده نگرفته، ولی منابع دیپلماتیک اورشلیم این واکنش را نوعی نکوهش اسرائیل از جانب روسیه تلقی کردند.

در واکنش مقامات سیاسی اورشلیم نسبت به بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است “آن چه که اوضاع را در منطقه بحرانی تر می کند، سیاست های تهاجمی حکومت ایران و تهدیدهای آن علیه موجودیت کشورهای دیگر در منطقه است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که پوتین در گفتگو با نتانیاهو تاکید کرد که همه کشورها باید به حق حاکمیت سوریه احترام بگذارند و آن را نقض نکنند.

منابع دیپلماتیک در واکنش گفتند که حضور نظامی حکومت ایران، ترکیه و روسیه است که موجب نقض حاکمیت سوریه می شود، و این در حالی که سیاست اسرائیل، دفاع از خود برای حفظ امنیت کشور می باشد و حکومت ایران، اسرائیل را علنا به نابودی تهدید می کند.

در واکنش به این بحث و جدل بین روسیه و اسرائیل بر سر دخالت های حکومت ایران در سوریه، رئیس پیشین موساد، افراییم هَلِوی به شبکه ده تلویزیون اسرائیل گفت که بیم دارد این امر به رویایی بین دو کشور بیانجامد، که به هیچ وجه صلاح اسرائیل نیست.

هلوی در این مصاحبه گفت که اسرائیل نباید در مورد حضور نظامی ایران در سوریه چندان نگران باشد و بر سر آن با روسیه سروشاخ شود. وی در استدلال این ارزیابی خود افزوده گفت که به باور وی، روسیه به سوریه نیامده تا آن کشور را ترک گوید. بلکه روسیه می خواهد خاک سوریه را به یک پایگاه نظامی همیشگی خود مبدل سازد و از این رو اجازه نخواهد داد که حکومت ایران نیز در سوریه بماند و مزاحم اقدامات دولت مسکو شود.

برخی دیگر از تحلیلگران اسرائیلی، این احتمال را نیز بعید نمی دانند که روسیه با ایران و ترکیه حدود نواحی نفوذ خود را مشخص سازند و خاک سوریه عملا تقسیم شود و در آن صورت، حضور نظامی رژیم ایران در آن سرزمین همیشگی خواهد شد.

آگاهان می گویند: در حالی که برای روسیه، حضور در دو بندر طارطوس و لاذقیه بسیار مهم است تا به سواحل دریای مدیترانه دسترسی داشته باشد، تا از آن جا کشورهای اروپایی را مورد تهدید قرار دهد، و در دریای مدیترانه حضور چشمگیر داشته باشد، رژیم ایران ممکن است به پایگاه های زمینی در مرکر و شرق سوریه بسنده کند و شمال سوریه به منطقه نفوذ ترکیه مبدل گردد.

یکی از تلاشگران حقوق بشر سوریه که در خارج از آن کشور به سر می برد، در گفتگو با رسانه های اسرائیلی از حمله به قرارگاه نظامی تی – ۴ در سوریه که به اسرائیل نسبت داده شده است جانبداری کرد. این تلاشگر که نخواست نامش برده شود، ولی صدای سخنانش از رسانه های اسرائیلی پخش شد، در توضیح دیدگاه خویش گفت که هر اندازه نیروی هوایی سوریه و ارتش آن کشور ضعفیف تر شود، از ابعاد جنایات آن علیه مردم سوریه کاسته خواهد شد.

یک دیدگاه

  1. خود پوتین میداند که حضور ایران درسوریه برای اسراییل بحران ساز است فعلا میخواهد از اهرم ایران و پول های او استفاده کند دیگر کاری به این ندارد که در آینده چه پیش میاید پوتین از سوریه استفاده میکند که در صورت پیروزی در جنگ بعنوان یک ابر قدرت جهانی بروز کند در صورتی که میدانیم یک سوریه خرابه و بدبخت فعلا نه به درد روسیه میخورد نه ایران

Comments are closed.