تازه ترین گزارش آژانس اتمی:رژیم غنی سازی در فردو را از سر گرفته و ذرات اورانیوم در تورقوز آباد یافت شده است

آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه با انتشار گزارشی آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو را توسط رژیم تایید کرده و همچنین در گزارش خود تایید وجود ذرات اورانیوم در محلی به نام تورقوزآباد را تایید کرد.

سال گذشته نخست وزیر اسراییل برای اولین بار از وجود این محل خبر داد و پس از آن مقام های حکومتی این افشاگری نخست وزیر اسراییل را به استهزا گرفته و ادعا کردند محلی که نتانیاهو می گوید یک مرکز قالیشویی می باشد و اکنون پس از تایید افشاگری اسراییل بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این گزارش و وجود ذرات اورانیوم در تورقوزآباد میگوید این ذرات پرواز کرده و در آنجا قرار گرفته و ممکن است در هر جای دیگر نیز از این ذرات کشف شود.

وی توضیح نداد که چگونه ممکن است این ذرات به پرواز در آمده باشند.

همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران در آخرین مورد از عدول خود از تعهداتش در برجام، غنی‌سازی در تاسیسات «فردو» را از سر گرفته و میزان ذخایر اورانیوم غنی شده‌اش در حال افزایش است.

امروز علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی تایید کرد که  مجموع مقدار غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو و نطنز روزانه حداقل ۵.۵ کیلوگرم می باشد و این اندازه از غنی سازی را در مقایسه با گذشته که روزانه  ۴۵۰ گرم اورانیوم با غنای پایین بود را دستاورد بزرگی برای رژیم تلقی کرد.

کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس، روز دوشنبه اعلام کرد که میزان دخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تا روز ۱۲ آبان به ۳۷۲.۳ کیلوگرم رسید.

بر اساس برجام، ایران باید به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌ شده تا سقف ۳۰۰ کیلوگرم پایبند بماند. سایت فردو هم در این توافق یک مرکز تحقیقاتی تعریف شده است ولی در حال حاضر بیش از هزار سانتریفوژ در آن فعال هستند