تازه ترین گزارش ها از حمله تروریستی حماس به اسرائیل تماس تلفنی جو بایدن با نتانیاهو

ساعاتی پس از حمله تروریستی و گسترده حماس به اسراییل جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، عصر شنبه به وقت اسرائیل و بامداد شنبه به وقت واشینگتن، در گفت‌وگوی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، حمایت کامل کشورش از این متحد ایالات متحده را اعلام کرد. دو رهبر سه هفته پیش در نیویورک در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار کرده بودند.

آقای بایدن در گفت‌وگوی عصر شنبه به آقای نتانیاهو گفت واشینگتن بر حق دفاع کامل اسرائیل از خود و مردمش تأکید دارد.

بنیامین نتانیاهو از «حمایت بی‌قید و شرط آمریکا» تقدیر کرد و گفت کشورش باید «جنگی طولانی» را اداره کند تا پیروز شود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای حمایت آمریکا از اسرائیل را بیان کرد. او گفت دولت و مردم اسرائیل متحد و دوست ما هستند. آقای بلینکن به اسرائیلی‌هایی که عزیزان خود را از دست داده‌اند، تسلیت گفت.

وزیر دفاع آمریکا نیز پیش از آن گفته بود که کشورش اطمینان خواهد یافت که اسرائیل همه ابزار لازم برای دفاع از خود را دارد.

از سوی دیگر نخست‌وزیر هلند در تماس تلفنی با همتای اسرائیلی خود گفت دولت لاهه در کنار اسرائیل می‌ایستد. مارک روته افزود که اسرائیل «حق دارد از امنیت کشور و مردمش دفاع کند».

دفتر صدراعظم اتریش و وزارت خارجه اتریش نیز اعلام کردند به نشانه همبستگی با اسرائیل، پرچم این متحد دولت وین را بر فراز دفاتر رسمی در پایتخت اتریش به اهتزاز درآوردند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز عصر شنبه با اسحاق هرتسوگ، رئیس‌جمهور و نیز بنیامین نتانیاهو تلفنی گفت‌وگو کرد. آقای مکرون پیشتر نیز در شبکه ایکس اعلام کرده بود که کشورش قاطعانه در کنار اسرائیل می‌ایستد.

شبکه کان اسرائیل در گزارشی، از کشته‌شدن یکصد نفر، زخمی‌شدن تعدادی زیاد و ربوده‌شدن ده‌ها شهروند اسرائیلی در حمله نیروهای حماس به این کشور خبر داد.

احتمال افزایش شمار کشته‌شدگان وجود دارد. اخبار رسمی حاکی از کشته‌شدن یکصد نفر و زخمی‌شدن بیش از ۹۰۰ نفر است.

بر اساس گزارش‌های رسمی، شمار مجروحان اسرائیلی طی عملیات حماس در این کشور، تا ساعت شش و نیم عصر به وقت تهران، به بیش از هزار نفر رسید.

اسرائیل گفته است که نیروهای نظامی آن اکنون در ۲۲ نقطه می جنگند.

ارتش اسرائیل گروگانگیری در منطقه را تایید می کند و می گوید نیروهای ویژه درگیر عملیات نجات هستند.